Pontosabb helyesírás, kevesebb hiba?
Mindannyian találkoztunk már idegesítő helyesírási hibákkal ezen az oldalon is, meg másutt is, van belőlük rengeteg.
Most viszont az ötlött eszembe, hogy ezek egy része végső soron nem csak az illető felhasználó trehányságának következménye, hanem azé is, hogy a helyesírásunk egyszerűen nem pontos, nem felel meg a hangképzési tényeknek.
Ott van például a "gy", amit "gy"-nek írunk, holott semmi köze se a "g"-hez, se az "y"-hoz, ám annál több a "d"-hez és a "j"-hez, mivel ezek összeolvadásából keletkezik. Így pedig, ha már eleve úgy is tanulna meg (mellesleg így valóban HELYESEN) írni minden gyerek, hogy a "gy" az nem "gy", hanem "dj", akkor például a "tuggya" és hasonló rémségek elő se fordulhatnának egyáltalán, mert még ha kiejtés szerint is írná, akkor is helyesen írná az illető. A legnagyobb hiba, amit elkövethetne, is csak annyi lenne, hogy két "d"-t írna egy helyett. De ez még mindig sokkal kevésbé szúrna szemet bárkinek is, mint a "ggy".
Ugyanez a helyzet a "cs"-vel is, aminek szintén semmi köze a "c"-hez, ám annál több a "t"-hez. Innentől meg már minden ugyanúgy megy, mint fent: nem lennének "-ccsák"-os rémségek, stb.
A "ty" már valamivel jobb, ott csak az "y" a baj; eleve nem ezt kellene lágyjelként használni, hanem a "j"-t, és probléma megoldva.
Van még egy-két ilyen dolog, de ezek talán a lényegesebbek. Szóval, mit gondoltok a fentiekről? Korábban is volt már helyesírásreformunk, nem is egy; lehet, lassan ideje lenne egy újabbnak?
józan parasztként hadd írjam le a véleményem,amit nagyjából szín tiszta, tudományos iskolai,egyetemi,akadémiai,nyelvészeti véleményirányító agymosástól mentes logikára építek,tehát bátran és büszkén kijelenthetem,h a témához a mai fentről letöltött értékrend alapján abszolút nem értek,soha nem tanultam!
elsőként hadd tisztázzam szerintem mi az írás.
az írás a beszélt nyelv rögzítési lehetősége.mikor az igénye szép lassan felmerült,nyilván éppen a beszédet akarték rögzíteni,és nem valami hasonlót,illetve nem körülbelül,tehát minél pontosabban.tehát a logika azt diktálja,h a beszéd a lehető legkönnyebben és lehető legpontosabban legyen leírható,és fordítva.tehát az írás és a kiejtés eltérései csökevények,logikától eltérőek,így nemkívánatosak! a rendszer hatékonysága szempontjából az a kívánatos,h bármely előismeretekkel nem rendelkező ember számára aki az "abc"-t megtanulja,tehát a kódolási jelrendszert elsajátítja,az írás azonnal elolvashatóvá,tehát helyes kiejtésű beszéddé alakíthatóvá váljon.szemléltetés képpen próbálja meg valaki ezt a magyar nyelvvel,majd pl az angollal.a magyarral majdnem tökéletsen sikerül.sajnos vannak pontatlanságok,mert nem eredi jelrendszert használunk(rovás,helyett áldásos latin).az angol viszont lehetetlen. melyik is akkor a hatékonyabb és kívánatos rendszer? feltételezem,h a nyelvészet célja nem a kódolt háborús nyelv létrehozása.
ha már itt tartunk nézzük meg mi szükség van nyelvészetre.
volt-e vajjon nyelvészet a nyelv és az írás kialakulásának korában? biztosan nem,mégis kialakult.tehát szükségtelen,mert a nyelv és az írás saját magát alakítja az egyetemes logika segítségével.ha ebbe a rendszerbe a nyelvészet mint "tudomány" belenyúl,mást nem tud,csak elrontani,akár szándékosan,akár véletlenül! aztán nézzük meg ezt a bizonyos gy-dj kérdést. a gy,d,j,g hangjaink mind önálló hangok,a szánkban.....tudomisén hogy hol önállóan képezzük,tehát logika szerint önálló jele kellene legyen.a rovásban volt! lehet-e őket rokonítani,csoportosítani? igen,és mindenképp a képzés,helye módja szerint érdemes,ha már mindeképp ezt akarjuk. pl a gy hang formálása közben a szájüregünkkel,nyelvünkkel úgy viselkedünk,mintha a d hangot ejtenénk egy j kíséretében. tehát a gy hangunknak határozottan testvére a d hang. ugyanígy t-nek a ty és sorolhatnám. na akkor most azt nézze meg mindenki,h a rovás ÁBC ben találni-e hasonlóságot d betűjele és a gy betűjele között? ugyanez t-vel és ty-vel? hoppá! már látjuk is,hogy gy hangunk a rovásban a d párja,nem pedig a g-jé és így tovább! persze a g betűjele még véletlenül sem hasonlít a gy vagy d jelére. következtetés: amikor az eredeti jelkészletünket,-ami a mi nyelvünkhöz formálódott tökéletesen- lecseréltük erre a tetves latinra,valami szellemifogyatékos a gy betűjelet pározta a dj hangunkhoz.ha már a latin ábc-nk logikáját követjük,és annyira muszáj volt ezt a szart elkezdeni használni,annyi eszük lehetettt volna,h ennek a hangunknak a latin betűje dy legyen. ez követné ty,ny stb logikáját. a napnál is világosabb nem? ha vki minden áron nyelvész akar lenni,akkor mindent csinálhat,csak njelvészeti iskolába ne menjen,mert nem fogja látni a fától az erdőt! kettő dolgot kell csak tenni: használni a józan eszünket,és önuralmat gyakorolni,h objektíven,kívülállóként,berögződésektől mentesen tudjunk dolgokat vizsgálni. ha vki úgy áll hozzá,h ez nem lehet mert nem néz ki jól,mert nem ezt szoktam meg,az inkább foglalkozzon mással!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!