Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Pontosabb helyesírás, kevesebb...

Pontosabb helyesírás, kevesebb hiba?

Figyelt kérdés

Mindannyian találkoztunk már idegesítő helyesírási hibákkal ezen az oldalon is, meg másutt is, van belőlük rengeteg.


Most viszont az ötlött eszembe, hogy ezek egy része végső soron nem csak az illető felhasználó trehányságának következménye, hanem azé is, hogy a helyesírásunk egyszerűen nem pontos, nem felel meg a hangképzési tényeknek.


Ott van például a "gy", amit "gy"-nek írunk, holott semmi köze se a "g"-hez, se az "y"-hoz, ám annál több a "d"-hez és a "j"-hez, mivel ezek összeolvadásából keletkezik. Így pedig, ha már eleve úgy is tanulna meg (mellesleg így valóban HELYESEN) írni minden gyerek, hogy a "gy" az nem "gy", hanem "dj", akkor például a "tuggya" és hasonló rémségek elő se fordulhatnának egyáltalán, mert még ha kiejtés szerint is írná, akkor is helyesen írná az illető. A legnagyobb hiba, amit elkövethetne, is csak annyi lenne, hogy két "d"-t írna egy helyett. De ez még mindig sokkal kevésbé szúrna szemet bárkinek is, mint a "ggy".


Ugyanez a helyzet a "cs"-vel is, aminek szintén semmi köze a "c"-hez, ám annál több a "t"-hez. Innentől meg már minden ugyanúgy megy, mint fent: nem lennének "-ccsák"-os rémségek, stb.


A "ty" már valamivel jobb, ott csak az "y" a baj; eleve nem ezt kellene lágyjelként használni, hanem a "j"-t, és probléma megoldva.


Van még egy-két ilyen dolog, de ezek talán a lényegesebbek. Szóval, mit gondoltok a fentiekről? Korábban is volt már helyesírásreformunk, nem is egy; lehet, lassan ideje lenne egy újabbnak?


2010. febr. 16. 10:41
1 2 3 4
 1/31 anonim ***** válasza:
100%
Érdekes eszmefuttatás, a reformhoz azonban a nagy embereket is meg kell győzni erről.
2010. febr. 16. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/31 anonim ***** válasza:
100%

Te hallottál már arról, hogy négy helyesírási alapelvünk van?


Sajnos a legtöbben már nem tartják fontosnak ezt megjegyzni és szem előtt tartani, akkor amikor írnak.

Az általad említett példáknál, ha a kedves író például figyelembe venné, hogy a tuggya szavában a szőtő tud és ahhoz jön valami toldalék már nem lenne hibás, de hiába foglalkozunk ezzel az általánosban egy rakatt időt a mai fiatalok és néhány trehányabb idősebb nem veszi figyelembe a hagyományokat.


Szerintem nem helyesírási reform kellene, hanem több odafigyelés és igényesség az írásunkkal szemben és több oktatás az iskolákban.

2010. febr. 16. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/31 anonim ***** válasza:
100%
Maximálisan egyetértek a 10:56-os válaszolóval!
2010. febr. 16. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/31 A kérdező kommentje:

"Te hallottál már arról, hogy négy helyesírási alapelvünk van?"


Természetesen. Ám ettől a fent említett hibák ugyanúgy fennállnak magában az ábécében (talán így már érthetőbb).

A fő gondom az, hogy egyes hangokat olyan betűkkel írunk le, ami már eleve képtelenség és köze nincs a hangtani valósághoz. Egyes helyesírási hibák pedig ennek egyenes következményei.


"a szőtő tud és ahhoz jön valami toldalék"


Tény, ezt ettől függetlenül meg kell tanulni és szem előtt kell tartani, azt egy szóval se mondom, hogy ettől szabaduljunk meg.

Ám EMELLETT még igenis lenne mit pontosítani a hang-betű megfeleltetéseinken, és ez közvetve a helyesírást is ésszerűsítené, eleve csökkentve a hibalehetőségeket és észrevehetőbbé tenné az általad is említett szerkezeti összefüggéseket.


"Szerintem nem helyesírási reform kellene, hanem több odafigyelés és igényesség az írásunkkal szemben és több oktatás az iskolákban."


Szerintem meg mindkettő. :) Attól, hogy igényességre és odafigyelésre nevelünk, még pontosíthatunk az eszközeinken is, ha észrevesszük, hogy azok is eleve hibásak itt-ott.

2010. febr. 16. 11:03
 5/31 A kérdező kommentje:

"Maximálisan egyetértek a 10:56-os válaszolóval!"


Akkor lásd te is a neki írottakat eggyel feljebb.

2010. febr. 16. 11:03
 6/31 anonim ***** válasza:
90%
Nekem úgy tanították,hogy a "tud" az alap és a "ja" a toldalék.Az már magyarázni sem kellett,hogy ebből "tudja" lesz.Engem inkább az idegesít,hogy néhányan a "látja" szót nem használják jól.Pl. "majd meglássa mit fog kapni"
2010. febr. 16. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/31 anonim ***** válasza:
100%

Nem teljesen világos, amit kérdezel, vagy megállapítol, ha szerinted a gy nem gy hanem dj, akkkor mától a Gyula nem Gyula, hanem Djula?


Ez nem tiszta. A te megállapításod csak azokra az esetekre igaz, amikor d+j kapcsolat fordul elő, azaz egy d végű igéhez jön egy j kezdetű toldalék.


Vadj én tudom rosszul?

2010. febr. 16. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/31 A kérdező kommentje:

11:10 - Véleményeket kérdeztem elsősorban.

És igen, úgy van, ahogy írod, tényleg a Djula lenne helyes hangtanilag. Tény, hogy most furcsán hat, mert abszolút szokatlan, hiszen abban nőttünk fel, hogy Gyula, de aki meg már a Djulában nőne fel, annak az lenne a természetes és a Gyula a furcsa.

A különbség csak annyi, hogy a Djula még helyes is hangtanilag, a Gyula meg nem.

2010. febr. 16. 11:21
 9/31 A kérdező kommentje:

"Engem inkább az idegesít,hogy néhányan a "látja" szót nem használják jól.Pl. "majd meglássa mit fog kapni""


Ha nem tévedek, ez már valamennyi összefügg a tájszólás témakörével is, viszont egyes esetekben meg tényleg az ss-t írja elő a helyesírás is, ha nem tévedek, pl.: "No, lássuk!"

2010. febr. 16. 11:22
 10/31 anonim ***** válasza:
64%

Szerintem a "ly" és "j" az ami teljesen felesleges. Kiejtésben nincs semmilyen különbség közöttük. A magyar nyelv egyik legnyomorékabb pontja hogy használni kell 2 különböző karaktert azonos hang kifejezésére.


Semmilyen logika vagy nyelvtani magyarázat nem kapcsolódik hozzájuk, hogy miért kell egyes szavakban "j" másokban "ly".

Kérdés: Tehát miért van 2 J betűnk?

Válasz: Csak

2010. febr. 16. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!