Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A román is olyan dallamos és...

A román is olyan dallamos és szép nyelv, mint pl. az olasz, a francia és a spanyol?

Figyelt kérdés
2012. aug. 26. 23:29
1 2
 11/18 Alaque ***** válasza:
100%
Nekem egy román ismerősöm mondta, hogy kézzel-lábbal bár, de megértik egymást az olaszokkal. :)
2012. aug. 28. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 webnyelv ***** válasza:
100%

Vannak olasz nyelvjárások, amik sok tekintetben hasonlítanak a románhoz (pl. -u végződés, meg az igeragozásban az -ez- ill. -ej- szótaggal bővülés az első igecsoportban), de a szlávosabb hangzás csak a románra jellemző.

Elméletben a portugálhoz kéne, hogy hasonlítson a román hangzása, mert a portugál is sokak szerint szlávos hangzású, de mégsem hasonlít. Bár, az E/1 személyes névmás a románban és a portugálban ugyanúgy íródik, az olaszban, spanyolban és franciában pedig más. A románba a szlávból bekerült ü-szerű hanghoz hasonló a portugálban is van, míg az olaszban és a spanyolban (a standard nyelvben legalábbis) nincs.

2012. aug. 28. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
100%
Nekem a roman a kedvenc nyelvem. Imadom hallani. Szerintem dallamos. Foleg, mert az utolsoelotti szotagra teszik a hangsulyt, ahogy egy latin nyelvnek illik. Es eleg hasonlok a szavak kifejezesek. Csak par roman mondat, szo. Aki kicsit is tud valamelyik ujlatin nyelven az megerti. :) : Mersi! Ceau! (CSÁU) Buna seara! Me numesc David. Te ador! Ce face? Toate noapte n-am dormit. Casa, capital, floare, lapte, pijama, munte, un doi trei patru cinci sase sapte opt noua zece... La revedere! Es kedvenc mondatom: Craciun fericit.
2012. aug. 29. 02:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
51%

Történetileg és hangtanilag, nyelvtanilag is a román az olaszhoz áll a legközelebb, egyedül a szókincs miatt nem értik meg egymást (a románt erős szláv, magyar és török hatás érte). A E/1. személyű névmás, a eu késői fejlemény a románban, eredetileg io volt, ahogy az olaszban. A legvalószínűbb egyébként, hogy a román valamilyen délolasz dialektusból származik, onnan került át a Balkánra a 10. század környékén. A mássalhangzóra végződő főnevek eredetileg -u-ra végződtek, ami lekopott, de a névelős alakokban visszajön: LUPUM > lupu > lup, LUPU(M) ILLE > lupu-l > lupul.


Szerintem egyébként nem ronda a román, semmivel sem csunyább, mint a (spanyolországi) spanyol. Különben minden nyelvnek megvan a maga szépsége, és az is, ami nem szép benne. A románban a szlávos szó végi c-k és a hátul képzett ă, â/î nem szép, a spanyolban a pöszézés és a krákogás, az olaszban a sok dzs, ami miatt cigányos, a franciában meg szintén a krákogós r. :)

2012. szept. 30. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
80%

Dallamosnak nem igazán mondanám(képzeld el mennyire lehet dallamos egy olyan nyelv, mely szókincsének 1/5e szláv eredetű). A szépség fogalma személytől függő, nekem nem tetszik.


U.I. Beszélem a nyelvet

2013. aug. 25. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
100%

,,A magyar nyelv szókincsének legnagyobb idegen — nem finnugor és nem belső keletkezésű — eredetű rétegét a szláv jövevényszavak teszik ki."


Ettől még szerintem nem szlávos hangzású. Ugyanígy a román nyelv sem.

2013. aug. 29. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
72%

folyt.: Mivel átalakulnak a szavak. Az adott nyelv ,,elmagyarosítja", ,,elrománosítja" az adott szót, hogy jobban beleilljen a nyelvbe, könnyebben kiejthető legyen. Pl.: hrdza (szlovák) -> rozsda (magyar)

bryndza (szlovák) -> brânză (BRÜNZÖ) (román)

2013. aug. 29. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim válasza:
2023. júl. 21. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!