Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A román is olyan dallamos és...

A román is olyan dallamos és szép nyelv, mint pl. az olasz, a francia és a spanyol?

Figyelt kérdés
2012. aug. 26. 23:29
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
90%
nem
2012. aug. 26. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem sem.
2012. aug. 26. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 rémuralom ***** válasza:
100%
Nem bizony. De biztos van, aki abban is lát szépséget.
2012. aug. 26. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 webnyelv ***** válasza:
100%

Szerintem sem. Időnként az olaszhoz hasonlít a dallama, de a sok "s" és "c" hang (magyarul írjuk így) érdessé teszi, és a sok mássalhangzóvégű szó miatt is kevésbé dallamos szerintem.

Sokszor pedig, ahol az olaszban (vagy néha a spanyolban is) -a végződés van, a románban egy ö-szerű hang van, szerintem az előbbi hangzik jobban.

2012. aug. 26. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 Alaque ***** válasza:
100%

Dallamosnak dallamos, es hangzasat tekintve nagyon hasonlit az olaszra. Egyebkent nem gondolom, hogy ha valoban erdekelne, ne talalnal Youtube-on roman nyelvu videot, hogy kideritsd magad.


Erdekesseg, hogy az olaszok es a romanok kezzel-labbal bar, de megertik egymast, altalaban konnyebben, mint barmelyik masik ketto a latin nemetzek kozul. Talan csak a spanyol-portugal hasonlosag nagyobb.

2012. aug. 27. 03:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 Alaque ***** válasza:
73%
A francia meg vegul is amugy is kilog a sorbol. Szerintem nem olyan, mint a masik negy.
2012. aug. 27. 03:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
68%
Szerintem az, mi több, szebb is a többinél (pláne a franciánál).
2012. aug. 27. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 webnyelv ***** válasza:
100%

Alaque: szerintem hallott a kérdező román szöveget, csak kíváncsi mások véleményére is. Szerintem az olaszok és spanyolok jobban megértik egymást és az olasz és spanyol közelebb áll egymáshoz, mint az olasz és a román. (Igaz, pár szempontból a román áll közelebb az olaszhoz, de ez talán nem teszi érthetőbbé a nyelvet az olaszok számára, ilyen pl. az -i végződés.)


Az olasz és a román is cs-nek ejti e és i előtt a c-t, többek között emiatt is hasonlít valamennyire egymásra a két nyelv hangzása. Biztosan vannak szavak, amiket ugyanúgy írnak és ejtenek olaszul és románul, de most egy sem jut eszembe.

2012. aug. 27. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 webnyelv ***** válasza:
100%

Na, pár szót találtam, amik románul és olaszul ugyanúgy vannak: tu (te), noi (mi), voi (ti), mare (tenger), parte (rész), un (egy)


Most nézegettem román szövegeket. Az olasztól főleg abban tér el, hogy míg az olaszban szinte az összes szó magánhangzóra végződik, a románban sok szó végződik mássalhangzóra. A több magánhangzó dallamosabbá teszi a nyelvet. A hímnem sajátos végződése az olaszban az -o, a románban az -u. Hogy melyik hangzik szebben, ízlés kérdése.

A románban sok a szláv jövevényszó, és a nyelv hangzása is nem csak "latinos", hanem szlávos is. A szláv nyelveket általában kevésbé tartják dallamosnak, mint az újlatin nyelveket, így ez is "elvehet a dallamából". De ez is szubjektív, ahogy az is, hogy kinek melyik nyelv dallamos. Szóval kicsit szlávosabb a hangzása, mint az olaszé, kevesebb a magánhangzó végű szó, pl. ezek miatt is eltér a két nyelv hangzása, de hogy melyik szebb, az szubjektív.

2012. aug. 27. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
100%
A román nyelvet az idők folyamán elég sok szláv ill. balkáni hatás érte, ez pedig rajta hagyta a nyomát a nyelven rendesen. Elég szlávos hangzása lett, bár néha valóban olaszos dallamot lehet benne megfigyelni. Egyébként az olaszra azért annyira nem hasonlíthat (kölcsönös érthetőségről egyáltalán nem beszélhetünk), hiszen az olasz a legkonzervatívabb újlatin nyelv, míg a román az egyik legújítóbb (csak a francia távolodott el jobban a latintól).
2012. aug. 27. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!