A finn, vagy a török hasonlít a magyar nyelvre?
#25 vagyok:
én már mindennel óvatos vagyok. Azzal a szóval is, hogy "bizonyíték".
A nyelvészek között is viták vannak - arról nem is szólva, hogy a lingvisztika megállapításai gyakran nem esnek egybe a régészet eredményeivel, hiszen nagyon ritka, amikor kétséget kizáróan megállapítható, hogy egy adott kultúra népe/népei milyen nyelvet beszélt/beszéltek. A magyar őstörténet kutatóinak eleve sokkal nehezebb a dolguk, mint pl. a görögökkel, latinokkal foglalkozóknak.
Azon aztán meg erősen csodálkozom (bár lehet, sőt biztos, hogy információ-hiányban szenvedek), hogy a magyar alapszókincs iráni eredetű szavai iránt - példaként felhoztam a "hang"-ot, a "gyerek"-et, a "dajká"-t, de van még más is - nem mutatkozik valami nagy érdeklődés. Alapszavakról lévén szó, nagyon ősi kellett, hogy legyen az idő, amikor ezek beleépültek a magyar nyelvbe. Vajon milyen korszak lehetett az időben - és milyen terület, ahol az ős-irániak (későbbi perzsák/médek és egyebek) nagyon szorosan együtt éltek a későbbi magyarság rész-elemeivel - vagy maguk lettek volna valamikor ilyen rész-elemmé? Az is érdekes aztán, hogy miért volt jelen a honfoglaló magyarságban olyan nagy százalékban a pamíri típus (ami nagyrészt iráni) - és miért olyan jelentéktelenben a szamojéd? (A kettő között előfordul számos más is, de a tisztán mongolidok aránya sem a legmagasabb..)
Én csak kérdezek, persze - mást nem is merek tenni. Síkos talaj a népviselet is, hiszen "genealógiája" annak is van..de nézd meg Irán Horesztán-tartománya női viseletét: a motívumokat, a színeket..az ingvállat és mellényt..a lányok fején a párta-analógiát - és vesd össze egy magyar viselettel. Ösztönösen szorosabb rokonságot fedezel fel a kettő között, mint ha a magyart a cseremisz vagy mordvin ruházathoz hasonlítanád..márpedig a színek, motívumok és formák a tárgyivá konvertálódó szellemi néprajz részei.
pontosan erre gondoltam "bizonyíték" címén, nem azt vártam, hogy az orrom elé tolsz egy 1200 éves írást, amiben valaki pontosan leírja, hogy melyik nép hogyan beszélt, merre járt, mit csinált, kivel milyen kapcsolatban volt stb. :)
az érdeklődéshiány szerintem főleg annak tudható be, hogy a szókincsegyezés/hasonlóság az kicsit kevés, még ha alapszókincsről van is szó. pl. tudomásom szerint az "igen" szó eredete is ismeretlen, pedig az aztán tényleg alapszókincs(nek tűnik nekem legalábbis, bár tulajdonképpen néhány esettől eltekintve teljesen jól elboldogulnánk nélküle is.)
aztán megint ott tartunk, hogy az biztos, hogy volt kapcsolatunk türk meg egyéb népekkel a honfoglalás előtt, de a nyelvünk attól még lehet különböző. ráadásul a történelem során az "eredeti ősmagyar" nép gyakorlatilag eltűnt (ami persze szintén kérdéses, hogy annak mekkora része volt ténylegesen magyar, (szerintem) a "hét magyar honfoglaló törzs" messze nem volt egységes nép, hanem az akkoriban a nomád népek között gyakori, esetleg a szokásosnál talán némileg erősebb törzsszövetség), a helyettük betelepült népek meg hozták magukkal a saját kultúrájukat (lásd pl jászok, akik iráni gyökerekkel rendelkeznek, vagy a kunok, akik meg nem is egy nép voltak, hanem türk népek törzsszövetsége), így könnyen kerülhettek a magyarokhoz mind nyelvi (akár alapszókincsbeli szavak is) mind kulturális jellemzők. szóval hogy genetikailag nem sok közünk van a finnekhez, az ha nem is biztos, legalábbis lehetséges, de a finn-magyar nyelvrokonság elmélete szerintem egyelőre szilárdan tartja magát (eddigi ismereteink alapján)
a török nyelv nem hasonlít a magyarra de van egy jó pár szó amit átvettünk tőlük amikor ideiglenesen itt nyaraltak.
pl. a balta
Kedves treffhetes!
Mindenekelőtt köszönöm ezt az értelmes, jó gondolatváltást. Már ezért is megérte. Amit a #33-asodban írtál, szintén megállja a helyét. Én is úgy gondolom, hogy a honfoglaló törzsek nem voltak egységes nép..sőt, még azt is, hogy a Kürt-ökben valamint Keszi-kben esetleg irániakat (is) sejthetünk.
Mára már úgy vagyok vele: végig viszek egy gondolatsort, amelynek végén - automatikusan, szinte, - ott van a "de"..Aztán egy másikat, ám az is így végződik. Az, hogy a tisztelt-becsült finnekhez és ugorokhoz nincs közünk, mégis "zsigeri" érzés (ami nem érv, tudom). A nyelvi hasonlóság okait szerintem másban kell keresni - olyasmiben talán, amire az egyik válaszoló már utalt..Hogy az (elő)magyar esetleg - előre mutató kultúrát hordozóként - valamiféle "közelekedő nyelvvé" vált volna..kifelé ható irányban, "peremvidékeken".
Végső soron azonban az a véleményem: "csak azt tudom, hogy nem tudok én...semmit". Azt nem bánom azért, hogy nincs semmilyen kőbe vésett bizonyíték: mozgathatja a lezáratlanság a szíveket - velük az agyakat. Ennek csak örülni lehet. Mégegyszer: KÖSZÖNÖM ÉS ÜDV!
Ha érdekel a téma akkor ezt ajánlom a figyelmedbe
Itt minden levan írva a témával kapcsolatban
Szerintem nem kell tudományosan vizsgálni a dolgot. hisz nem vagyunk tudósok. Használjuk csak a józan eszünket. Nekünk van ősi írásunk. Van azoknak a népeknek is, akiknek a nyelvével rokonságban áll a miénk. Az egyetlen kivétel a finnugorok. Nekik semmiféle írásuk nem volt, amikor az őseinknek már igen.
Akkor ki tartozik, melyik nyelvcsaládhoz? A régi krónikák egyértelműen elmaradott népekként említik a finnugorokat. Akkor miért tartozna a magyar ahhoz a nyelvcsaládhoz? Egyáltalán van finnugor nyelvcsalád vagy csak azért találták ki, hogy magyarokat legyen kivel összeboronálni?
Költői kérdések ezek, és a válaszokat a logika adja meg. Nincs finnugor nyelvcsalád. Csak finnugor népek vannak, akiknek az ősei a mi őseinktől vették át a nyelvet, mert sokkal fejlettebbek voltak (az írás megléte is ezt valószínűsíti). Egyszerű, józan logikával megoldottuk a problémát. Azokkal a nyelvekkel vagyunk közeli rokonságban mellyel azonos, vagy nagyon hasonló nyelvtanunk, valamikor közös területen éltünk, bizonyos külsőségekben hasonlók vagyunk (lovas nép, régészek által fellelt tárgyak hasonlósága stb.) és van ősi írásuk. Ennyi. Ezek a népek az irániak, hunok, médek, hettiták, szkíták. Ennyi.
A finn nyelvvel tényleg vannak egyezések, megfeleltetések, amik nem lehetnek véletlenek.
Egyetemen 2 évet tanultuk, úgyhogy nem hasraütve mondom.
VISZONT!
A török nyelvekkel (amit magán szorgalomból kezdtem el tanulmányozni) még több az egyezés, szinte megdöbbentően sok.
Hogy mi az igazság, azt nem tudom, szerintem mindkét nyelvvel kapcsolatban van az ősi magyar nyelv.
És még egy dolog: a finnugor népek kultúrája SEMMIBEN nem hasonlít a magyar nép ősi kultúrájához.
Sem a mondavilág, sem a totem állatok, néprajzi jellemzők, semmi...
Annál több az egyezés a török népek mondavilágával, kultúrájával, néprajzával.
Nem beszélve az embertani jellemzőkről, amik egyértelműen török eredetre utalnak.
Tehát a finn NYELV lehet rokon, viszont ez csak nyelvi és nem kulturális rokonság!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!