Csak nekem sántít a román nyelv, vagy nem értek valamit? Hogy lehet latin eredetű, ha eredetileg cirill írásrendszert használtak?
Ha tényleg latin a román nyelv, miért tértek át a cirill betűkre? A nyelvújítás előtt alig hasonlított a román nyelv a latinra, nem? Úgy tudom előtte a szavak nagyrésze nem is latin eredetű volt. Nagy a homály a fejemben ezzel kapcsolatban. Valaki tudna segíteni?
A válaszokat előre is köszönöm!
„Ha tényleg latin a román nyelv, miért tértek át a cirill betűkre?”
Ezt a „logikát” követve több hasonló kérdést is feltehetnénk: ha a szlovák nyelv tényleg szláv, miért nem írjuk cirill betűkkel? Ha a nāhuatl nyelv (az aztékok nyelve) valóban eredeti, miért tértek át a latin betűkre a korábbi hieroglifák helyett? Ha a magyar nyelvet görög betűkkel írnánk, akkor már nem minősülne magyar nyelvnek? Egyébként nagyon érdekes, hogy mindig a román nyelv eredetét akarjátok megkérdőjelezni, míg pl. a spanyol vagy a francia nyelv esetén eszetekbe sem jut azt állítani, hogy semmi köze a latinhoz.
A szerb meg a horvát gyakorlatilag ugyanaz a nyelv, csak a szerbek cirill betűkkel, a horvátok meg latin betűkkel írnak. (Bár létezik latin betűs szerb írás is, Jugoszláviában még próbálták affelé tolni, de most nacionalista alapon visszarendeződött).
A nyelv régebbi, mint az írás, Cirill pravoszláv szerzetes volt, ő alkotta meg a szláv abc-t, így ahol a bizánci/görögkeleti vallás volt, ott az terjedt el, míg a római/latin vallású területeken a latin betű. Ezért van a szerb/horvát eltérő írásrendszer, mert a vallás is eltérő.
A román a latinból ered, de mivel Bizánc befolyási övezetébe került át Rómáéból, így az írása is változott (azóta meg vissza).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!