Abban a kevés szavunkban, amiben "dz" található, mindig hosszan ejtük ki a hangot. Ez azért lehet így, mert a D és a Z szimplán egymás mellé kerültek egy szóban, és ezekből áll össze a Dz hang, és ha 2 hang, amiből egy harmadik hang képződik, egymás mellé kerül, akkor mindig a harmadik hangot ejtük hosszan (pl. tetszik: hosszú C, menjenek: hosszú Ny). Emellett nem kezdődik vele szó, nem áll mássalhangzó után, ugye ilyen esetekben biztosan röviden kellene ejteni. Ez engem arra enged következtetni, hogy valójában egy Dz betűs szavunk sincs, csupán D+Z egymás mellett, és azért fifikás, mert azokkal a betűkkel írjuk le a hangot, amikből összeáll, a legtöbb ilyen hang esetén ez nincs így. Létezhetne Dz betűs szó, nem arról van szó, de egyszerűen nincs.
10: Almát almával kéne összehasonlítani. A hosszú mássalhangzók megrövidülnek másik mássalhangzó mellett, ezért a kardzaj az R miatt nem összevethető a bodzával. Olyan összetett szó kell, ahol a dz magánhangzók között van, pl. évadzáró. Ezt pedig normál beszédtempó mellett bizony ugyanúgy hosszú [ddz]-vel ejtjük, mint a bodzát.
máj. 5. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
12/19 anonim válasza:
#10 A "kardzaj" összetett szó, így ebben az összefüggésben nem releleváns.
máj. 5. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
13/19 anonim válasza:
#11 Nem tudom, te hogy szoktad ejteni, de én az évadzáró szóban külön ejtem a d-t és a z-t, nem pedig dz-nek. Az olyan, mintha a mézsört zs-vel ejtenénk.
máj. 5. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
14/19 anonim válasza:
13: Nem, nem olyan. A mézsör-ös példádból látszik, hogy nem érted, mi a különbség a hang és a betű között, illetve a hasonulások mibenlétével sem vagy tisztában. A mézsör-ben először zöngétlenedik a z az s miatt, az így keletkező sz meg hasonulhat az utána álló s-hez, ezért méssör lehet belőle. A helyesírásnak ehhez semmi köze sincs.
Egyébként valószínűleg te sem ejted külön az évadzáró d-jét és z-jét, csak nem vagy vele tisztában, mert spontán beszédben nyilván nem figyeled meg magad, ha meg odafigyelsz, akkor nem spontán beszélsz, így csalóka eredményre jutsz.
máj. 5. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
15/19 anonim válasza:
"Olyan összetett szó kell, ahol a dz magánhangzók között van, pl. évadzáró. Ezt pedig normál beszédtempó mellett bizony ugyanúgy hosszú [ddz]-vel ejtjük, mint a bodzát."
Nemhogy nem hosszú dz-vel ejtjük, de eleve nem is dz-vel. Ez egy egymás után kiejtett d és z hang. Normál kiejtés mellett, persze.
máj. 5. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
16/19 anonim válasza:
Valójában jó pár van. Elég egyértelműen külön hangról van szó, mintha csak egy sima D és Z betű követi egymást.
máj. 5. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
17/19 anonim válasza:
Maradjunk annyiban, hogy én képviselem a nyelvészek álláspontját, te meg a laikusokét.
A beszédben kevéssé számít, hogy két hang egy szón belül vagy két szó határán találkozik-e – a mássalhangzó-törvények pont ugyanúgy működődnek mindkét esetben. Hacsak nem lassú, tagolt beszédről van szó, ez esetben nyilván a két külön szóhoz tartozó hangokra nem hatnak a törvénynek. De az átlagos, normál beszéd nem ilyen.
máj. 5. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
18/19 anonim válasza:
Én már csak egyet nem értek: ha a dz nálunk nem önálló fonémát jelöl, akkor a "bodza", "madzag" szavaknál hol a fonémahatár? Mikből tevődnek össze?
máj. 9. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
19/19 anonim válasza:
Kár lepontozni a 17, 14 stb válaszok íróját, mert igaza van : [link]
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!