Abban a kevés szavunkban, amiben "dz" található, mindig hosszan ejtük ki a hangot. Ez azért lehet így, mert a D és a Z szimplán egymás mellé kerültek egy szóban, és ezekből áll össze a Dz hang, és ha 2 hang, amiből egy harmadik hang képződik, egymás mellé kerül, akkor mindig a harmadik hangot ejtük hosszan (pl. tetszik: hosszú C, menjenek: hosszú Ny). Emellett nem kezdődik vele szó, nem áll mássalhangzó után, ugye ilyen esetekben biztosan röviden kellene ejteni. Ez engem arra enged következtetni, hogy valójában egy Dz betűs szavunk sincs, csupán D+Z egymás mellett, és azért fifikás, mert azokkal a betűkkel írjuk le a hangot, amikből összeáll, a legtöbb ilyen hang esetén ez nincs így. Létezhetne Dz betűs szó, nem arról van szó, de egyszerűen nincs.
El, de attól még, hogy te valami érthetetlen oknál fogva azt képzeled, hogy sima hasonulásról van szó, az ettől még nem lesz igaz. A dz egy külön hangot jelöl, nem egy egymás után álló d-t és z-t, pont emiatt számít külön betűnek.
máj. 4. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
4/19 A kérdező kommentje:
Nem a hang létjogosultságát kérdőjeleztem meg, le is írtam a végén, hogy létezhetne Dz betűs szó, de nincs. Azért hiszed, hogy van, mert azokkal a betűkkel jelöljük, amikből összetevődik. Tegyük fel, hogy a C-t mostantól "TSz"-nek kell leírni, mert ezekből a hangokból jön létre. Ettől a tetszik szó még nem lesz C betűs szó, vagy ez esetben "TSz" betűs szó, hanem T+Sz betűs szó.
máj. 4. 17:16
5/19 anonim válasza:
ILyen betükombináció VAN, DZ-s szavak vannak és ezen semmit nem változtat, ha hülye elképzeléseket találsz ki
máj. 4. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
6/19 anonim válasza:
A "TSZ" esetében a T-re végzödö rész külön szó, amihez hozzájön egy Sz-szel kezdödö toldalék.
A "DZ"-s szavak esetében a D nem egy különálló szó vége, hanem a DZ együtt egy szó közeén jelöl EGY hangot.
máj. 4. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
7/19 anonim válasza:
A magyarban a /dz/ nem önálló fonéma. A [dz] hang mindig egy /d/ és egy /z/ egymásutánja, vagyis teljesen igaza van kérdezőnek, azt leszámítva, hogy ő betűkről ír hangok helyett.
Az, hogy a magyarban van külön dz betű az ábécében, az egy hiba, hiszen nincs más olyan betűnk, amivel egyszerre két egymás utáni fonémát jelölünk, mivel írásunk alapvetően fonémákat jelöl. Nem fonémakapcsolatokat.
Pont annyira nincs önálló betűként létjogosúltsága, mint a tsz-nek önálló betűként.
máj. 4. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
8/19 anonim válasza:
A dz és a dzs abban különböznek a többi kettős betűtől (mondjuk a dzs az már hármas), hogy akkor is hosszan ejtjük őket, ha írásban nem duplázzuk az első tagjukat.
máj. 4. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
9/19 anonim válasza:
A nyelvészet mai álláspontját ismertettem a 7-es hozzászólásban... Amit az iskolában anno tanultatok, azt már meghaladta a tudomány.
máj. 4. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
10/19 anonim válasza:
"le is írtam a végén, hogy létezhetne Dz betűs szó, de nincs. Azért hiszed, hogy van, mert azokkal a betűkkel jelöljük, amikből összetevődik"
Ez úgy hülyeség, ahogy van. Teljesen máshogy ejtesz egy egymás után álló d + z betűkombinációt, mint egy dz betűs szót. Pl kardzaj vagy bodza.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!