Milyen használatban lévő magyar szavak vannak DZ betűvel?
2.
És ezeket a szavakat hogyan kell elválasztani?
A dz egy hangot jelöl, ezért nem választható el a d és a z között, így a dz mindig a következő szótag elejére kerül: e-dzés, ma-dzag, bo-dza, stb.
De ez az érvelés sok sebből vérzik, ahogy erről már a hozzáértők is értekeztek: [link]
4.
Ami bizonyitja hogy valójában a dz nem létezik egyben csak erőltetett szabály
7 olyan szót ismerek, amiben dz-t írunk, és azt is ejtünk (mindig hosszan), és 4 további olyan szót találtam, amiben dz-t írunk, de mivel k követi őket, c-t ejtünk helyette.
Madzag, bodza, edz (az ebből képzett szavakat nem számolom pluszban), pedz (pedzeget formában főleg), kérődzik, nyáladzik, leledzik ( elég ritka szó már)
Ódzkodik, fogódzkodó, húzódzkodó, kéredzkedik.
Persze van, aki a -zik végződésű szavakat -dzik-nek ejti, de nem olyan jellemző, kivéve persze a fent említett 2.
7 szóban szerepel ez a hang, 4-szer nem is azt ejtük ki, és van különálló betűje. Ennyi erővel a g és k előtt máshogy kiejtett n is kaphatna önálló betűt, az még több szavunkban is benne van.
A dzs is hasonló kaliber, bár az azért több szóban van benne, de sok értelme annak sincsen, inkább helyesen kéne azokat a szavakat leírni, és nem fonetikusan.
Tudja valaki, hogy mi különbség, ha mondjuk lenne sp betű is külön?
a ráspolyban pl. ott van, tisztán látszik.
Vagy lehetne gl betű is, hisz ott van a téglában. Esetleg kr betű, a szekrény miatt. Mi a különbség? Irritál a dz, de tán valaki megérteti a tahó fejemmel, hogy mi az oka. Gondolom van, bár félek, hogy az oka is idegesíteni fog :-) Köszi! Vagy csak nem az az oka, hogy egynél többször van ez a két betű egymás mellett a különféle szavakban?
#8 A dz hang egy teljesen külünálló hang, nem csak d és z egymás után kimondva. Ezek a hangok egymás mellé kerülve egy új, harmadik hangot hoznak létre. Ilyen sok van, pl. d+zs=dzs, t+s=cs, t/d+sz=c, d+j=gy, t+j=ty, n+j=ny. Azt már ne rajtam kérd számon, hogy sokaknál miért van rosszul leírva az adott betű.
A dz is egy külön hang, én ezt nem vitatom, inkább azt, hogy egy ilyen kevés szóval rendelkező hangnak miért van külön betűje. Azért kérdőjelezik meg talán sokan, mert olyan ritkán használjuk, hogy emiatt természetellenesnek tűnik. Régen azért gyakoribb lehetett.
"ilyen kevés szóval rendelkező hangnak miért van külön betűje"
Akkor mégis hogyan írnánk le a madzag szót? Milyen betűvel a dz helyett?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!