Helyes avagy helytelen a magyar nyelvben az "az" használata olyankor, amikor személyről van szó? Rengetegszer előfordul, hogy úgy használják.
1: Egy nyelvben mindig az a helyes, amit a többség használ, nem az, amit a nyelvvédők helyesnek tekintenek. A többség személynevek előtt használ határozott névelőt.
De Kérdező valószínűleg nem erre gondolt, hanem talán arra, hogy valaki mutató névmást használ személyes névmás helyett, pl. Az mondta, nem én. Ezt a többség nem így használja, hanem úgy, hogy Ő mondta, nem én.
"A többség személynevek előtt használ határozott névelőt"
Pesten. az orszagban sehol mashol nem hallottam
Mondhatjuk névelővel közvetlen beszédben a családtagok, barátok, ismerősök keresztnevét. Puszta keresztnév (utónév) előtt a névelőnek a rámutató-kijelölő szerepe is érvényesül, hiszen nagyon sok ugyanolyan keresztnevű ember van, de mi éppen arról a Laciról, Éviről beszélünk, akit beszélgetőtársunk is ismer. Némileg érvényes ez a puszta vezetéknévre is. Ha azt mondják: a Kovács, akkor a rengeteg ilyen nevű közül egy bizonyosra gondolnak, például a főnökre. A névelő bizalmasságot jelez. Teljes név elé, személyesen nem ismert ember neve elé nem teszünk névelőt. A „személyes” ismeretség ma néha egyoldalú. Előfordul, hogy csak a tévéből ismerünk valakit, mégis közvetlen ismerősünknek tekintjük. Például a Fábry, az biztosan Fábry Sándor.
Aki soha sem tesz névelőt személynév elé, az biztosan nem hibázik, de nagyon ne is hibáztassa azt, aki tesz.
Írtam, hogy nem erre vonatkozik a kérdés.
Pl ilyesmire: "Ez meg ki?"
Most nem jut eszembe jobb, több példamondat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!