Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » A kínaiak hogy tudják annyira...

A kínaiak hogy tudják annyira "bekajálni" a kollektív identitásokat? Miért annyira naivak?

Figyelt kérdés

Van ez a film, az American Factory, ami arról szól, hogy kínai befektető felvásárol egy már csődbe ment amerikai gyárat és újjáéleszti. Megmutatják, hogy hogy dolgoznak az amerikaiak és hogy hogyan a kínaiak.


Amikor ellátogat Kínába a delegáció, akkor ott bemutatják, hogy a minden vezető minden reggel feláll és közösen elénekli a cég himnuszát, ami olyan dolgokat tartalmaz, mint hogy "a transzparenciáért nagyon keményen dolgozunk" és hasonlók. Aztán volt valami ünnepély, ahol gyerekek jöttek beöltözve és a gyárról énekeltek és a termelési szlogenekből csináltak dalszöveget. Meg minden munkás minden reggel elmond valami betanult formulát, hogy ma is milyen jól fog teljesíteni és hasonlók. Olyan, mintha valami vallás lenne. Az amerikaiak meg mindeközben kínosan feszengenek, nem értik, hogy hogy lehet ezt ennyire komolyan venni.


Máshonnan is azt hallottam, hogy a kínaiak (de talán úgy az ázsiaiak általában) nagyon ilyenek. Hogy tudnak ilyen megmosolyogtatóan sekélyes dolgokban ennyire hinni? Olyan, mintha gyerekek lennének. Nincs nekik önérzetük? Miért van az, hogy felnőtt emberek ennyire képesek azonosulni egy gyárral vagy akármi mással?


2022. febr. 14. 20:28
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
39%
Az egománia csak nálunk divat, ez a közösségi szellem.
2022. febr. 14. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
A kollektivizmusnak nem kapitalista munkamorálban kell gyökereznie… Japánban is hatalmas probléma ez. A nyugati individualizmus sem jó. De a dokumentumfilmben bemutatott állapotok sem…
2022. febr. 15. 04:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 Mansour ***** válasza:

Távol-Keleten komoly hagyományai vannak a kollektivizmusnak, és ennek vannak jó és rossz oldalai is (mint ahogy az individualizmusnak is). Viszont az évezredes hagyományban az uralkodó, földesúr vagy éppen valamilyen katonai vezető köré szerveződött a közösség. A mai helyzet alapproblémája az, hogy megszakadt ez a hagyomány és a cégek lettek a közösségszervező erőterek központjai. Mondjuk Kínában az állam is erősen próbálja átvenni ezt a szerepet, de a gyakorlatban ott is a japán minta érvényesül leginkább. Sajnos a kollektivista hagyománynak a nyugati kapitalizmussal való "házassága" hosszú távon tényleg beláthatatlan következményekhez vezethet.

Az meg, hogy mi a megmosolyogtatóan sekélyes dolog, erősen nézőpont kérdése. Az individualista "csak magadban higgy" és "az ember célja az önmegvalósítás" szlogenek más nézőpontból legalább ugyanennyire megmosolyogtatóan sekélyesek, ráadásul morálisan problémásabbak is.

2022. febr. 15. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
Bazinga !
2022. febr. 15. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező és az milyen mikor például egy foci meccs után/közben őrjöngenek az emberek?

Az nem röhejes amit a "szurkolók" szoktak művelni?

2022. febr. 15. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:

#5: De, abszolút. Teljes mértékben igazad van, már gyerekkoromban is full hülyének néztem őket és értetlenül álltam előtte. Szerintem a törzshöz tartozni vágyás a primitívség jele. Teljesen elképeszt, hogy vannak emberek, akik egy csapatért, ami, valljuk be, ma már leginkább egy üzleti fogalom, képesek ölre menni és a vérüket ontani. Sőt, őszintén szólva még a nemzetről is ugyanezt gondolom. Az is egy absztrakt fogalom, közös nyelven meg közös történelmi mítoszokon alapszik, de én adott esetben sokkal közelebb állónak érzek magamhoz egy hozzám hasonló ízlésű és értékrendű németet, mint egy magyart. Biztos, hogy nem fognék fegyvert és nem kockáztatnám azt, amit eddig felépítettem az életemben azért, hogy védjek egy területet, ahova teljesen esetleges, hogy épp odaszülettem (egyébként meg nem érzem magam túl hűségesnek hozzá, szerintem Magyarország egy elég szegényes adottságú hely.)


Visszatérve a kérdésre: nekem az a furcsa, hogy hogy lehetnek felnőtt emberek ennyire gyerekesek, hogy viselhetik el azt a paternalizmust, amit egy cég vagy egy állam gyakorol felettük. Olyanokra gondolok, mint a névsorolvasás meg jelszavak ismételtetése reggelenként, mint az iskolában, meg hogy megmondja az állam meg a cég, hogy miben higgy, és annak szenteld az egész életed (ugye olyan emberekről beszélünk, akiknek gyakorlatilag nincs szabadidejük. Aludni járnak haza). Mondjatok, amit akartok a nyugati individualizmus hibáiról, de szerintem ezerszer emberibb, hogy a nyugati ember képes "beleszarni" a dolgokba, nem komolyan venni az őt irányítani akaró szervet, nem kidolgozni az egész életét. Olyanok ezek az emberek, mintha nagy gyerekek lennének és nem rendelkeznének a sorsuk felett. Gyermeki ez az egész gondolkodásmód, hogy nem én találom ki, hogy miben hiszek, hanem megmondják. És aki megmondja, azt mi hatalmazza fel erre? Hszi-Csin Ping ugyan mitől érdemesebb arra, hogy erkölcsi mintául szolgáljon?



Elmondom, nekem mi ijesztő a kínaiakban: nincs ember feletti eszményük. Nincs Jézus-képük, amit ember maximum megközelíteni tud, se görög isteneik, akik emberi tulajdonságok archetípusai, ami a nyugati gondolkodás másik szellemi alapja. Mert ebből következne, hogy bizonyos dolgok ember felett állnak, szentek és gőg azt gondolni, hogy mi is lehetünk olyanok. Náluk a bölcs vezető van legfelül, és hát olyan is az ország meg a gondolkodásmódjuk. Nem nőttek még ki abból, hogy bálványozzanak embereket.

2022. febr. 15. 17:58
 7/15 anonim ***** válasza:

"Szerintem a törzshöz tartozni vágyás a primitívség jele. "

Ez nem feltétlen egy rossz dolog.


Inkább az a baj hogy ha sok ostoba embert össze szedsz és érvényesül a csorda szellem akkor ott jóra nagyon nem lehet számítani. De vannak jó csoportosulások is.



"Biztos, hogy nem fognék fegyvert és nem kockáztatnám azt, amit eddig felépítettem az életemben azért, hogy védjek egy területet, ahova teljesen esetleges, hogy épp odaszülettem "

Arról nem is beszélve hogy miért is kell fegyvert fogni? Sokszor meglehetne oldani nélküle is.

2022. febr. 15. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 Mansour ***** válasza:

Nekem sem szimpatikus egyébként ez a fajta kollektivizmus, én is jobban érzem magam az individualistább társadalomban. Mert mi ugye ebben nőttünk fel, nekünk ez a természetes, a kínaiaknak pedig a saját rendszerük az. Valószínűleg ők meg azt nem értik, hogy hogy bír valaki olyan helyen dolgozni, ahová nem kötődik érzelmileg.

Csak arra akartam rámutatni, hogy vannak azért a kollektivizmusnak előnyei is, az individualizmusnak pedig hátrányai. És lehetne mindkettőt olyan formában művelni, hogy inkább az előnyöket domborítsuk ki, és ne a hátrányokat. De én úgy látom, hogy jelenleg sem a keleti kollektivizmus, sem a nyugati individualizmus nem éppen a saját előnyös oldalát erősíti.

Amit az emberfeletti eszményről írsz, az érdekes, lehet benne valami. Van viszont egy olyan egyensúlyra és harmóniára törekvő mentalitásuk (a taoizmusban és konfucianizmusban gyökerezően), ami hosszú távon letompítja a szélsőségeket. Lehet, hogy hajlamosak kvázi isteni rangra emelni a "bölcs vezért", de náluk ez nem egy mindenható, teremtő istent jelent, hanem egy olyan irányító istenséget, aki azért alá van vetve a világmindenség alaptörvényeinek, és ha ezeknek a törvényeknek, illetve a világ harmóniájának ellene megy, akkor előbb-utóbb el fog bukni.

2022. febr. 15. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

"Amit az emberfeletti eszményről írsz, az érdekes, lehet benne valami. Van viszont egy olyan egyensúlyra és harmóniára törekvő mentalitásuk (a taoizmusban és konfucianizmusban gyökerezően), ami hosszú távon letompítja a szélsőségeket."


Hát, én nem ezt látom. Elképesztően környezetszennyező ország.

2022. febr. 15. 21:53
 10/15 Mansour ***** válasza:
A 20. század Kínában is óriási változásokat hozott, alapjaiban rendült meg a hagyományos társadalmi és szokásrend. A felszínen úgy tűnik, hogy ennek a korszaknak a viharai talán teljesen elsöpörték azt a hagyományos mentalitást és eszmei beállítottságot, amiről beszéltem. De én úgy érzem, hogy a mélyben azért még megvan ez bennük, kicsit megtépázva, de még elég erőteljesen ahhoz, hogy ha megfelelőek a körülmények, akkor ez érvényesüljön, és egy környezetileg és társadalmilag harmonikusabb állapot felé haladjanak. Csakhogy a körülmények jelenleg éppen nem megfelelőek ehhez. Kína jelenleg több évszázados lemaradást próbál behozni, próbál beilleszkedni a globális kapitalizmus rendszerébe, sőt annak élére kerülni, a fogyasztói társadalom csúcsra van pörgetve, és jelenleg nem látszik, hogy bármilyen szempontból jó irányba mennének a dolgok. De én hosszú távban gondolkodom, és lehet hogy túl idealista vagyok, de én a kínai szellemi hagyományban látom leginkább annak a lehetőségét, hogy annak alapján a még beláthatatlan jövőben egy harmonikusabb társadalom kialakuljon.
2022. febr. 16. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!