Mi a különbség az ateista és a szabadgondolkodó között? Vagy a kettü egy és ugyanaz?
A szabadgondolkodó olyan személy, aki a különböző dolgokról való véleményét a hagyománytól, a tekintélytől és az elfogadott hittől (vakhittől) függetlenül alakítja ki. Senki nem szabadgondolkodó, aki kizárólag egy valamilyen zárt és kötött gondolatrendszert, szentírást, vallást vagy megváltót követ. Azért fontos kiemelni a zárt és kötött gondolatrendszert, mert vannak viszonylagosan szabadelvű vallások is, mint például a taoizmus, zen vagy a buddhizmus bizonyos ágai.
A szabadgondolkodók azt hirdetik, hogy véleményüket pusztán az észszerűségre alapozva kell kialakítaniuk, mivel a kinyilatkoztatásokat és hasonló ígéreteket érvénytelennek tekintik, és számukra a hithűség nem az igazság garanciája. A szabadgondolkodók általában úgy gondolják, hogy véleményük valóban pusztán az észszerű gondolkodáson alapszik. A megismerés folyamatában a tudományos módszertant követik, de a tudományt mint egy felépült intézményrendszert nem tekintik minden egyes esetben hibátlannak.
(wikipédia szócikk)
Vagyis az ateizmus, az istentagadás nem feltétele a szabadgondolkodásnak, csak a vallástalanság. Ha egy szabadgondolkodó észérvekkel eljut Isten létezésének gondolatáig, vagy csak megvan benne az ösztönös hit, nyilván belefér egy általános istenhit is.
Az ateista meg lehet, hogy egy nagyon tradicionális és konzervatív ember amúgy, csak közben nem hisz Isten létezésében.
Tehát a két fogalom járhat ugyan kéz a kézben, de nem azonosak, és nem is előfeltételei egymásnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!