Miért van az hogy 30 éves létemre mégis mindenhol letegeznek? Idegesít nagyon. És nem a korombeliekre hondolok hanem pl 55 éves letegez vagy idősebb. Mi alapján mit szólna ha én is visszategezném . Titeket ez nem szokott zavarni?
Teljesen megértelek kérdező.
Úgy látom itt a válaszoló emberek felének nem volt vagy gyerekszobája vagy illemtan órája. Csak azért nehogy kikoptassuk a szép magyar nyelvből a magázódást, mert egyeseknek kényelmesebb mindenkit letegezni és nem elég kulturáltak ahhoz, hogy tudják milyen helyzetben melyik megszólítási formát kell alkalmazni. Én tanultam etikett és protokollt, igazán nem nagy ördöngösség, van pár alapszabály. De ha ezt megtanulja az ember, akkor máris udvariasabb és szimpatikusabb lesz mások szemében.
Egy személyes példa: anyukámmal megyünk vásárolni, és simán letegezik a fiatalabb eladók a boltban. Ez egyre gyakrabban fordul elő. Oké, hogy fiatalos imidzs, fiatal eladók, na de a tisztelet hol marad, kérdem én?
Nekem külön jólesett az egyetemen, hogy magáztak a tanárok, az utolsó évben ajánlották fel a tegezést, amivel azt jelezték, hogy kollégák lettünk az államvizsgával.
24/N
32-es.
miből gondolod hogy akik nem szeretik a magázódást, azok azért nem szeretik, mert nem tudják hogy mikor melyik megszólítási formát kell alkalmazni?
és összekötni a magázódást a tisztelettel... na az ilyenre szokták mondani, hogy van gond, nem kicsi...
talán egyszer (majd ha elérsz egy bizonyos kort) rájössz, hogy nem ezen múlik a tisztelet. koránt sem.
34, 37:
Ott a pont. Magázódva igazán bunkó, modoros, kioktató stílusban is lehet beszélni. Ennek tényleg semmi köze a tisztelethez.
Amúgy ettől még a kérdezőnek is igaza van, ugyanis tőle csendőrpertut várnak el az idősebbek. A kölcsönös tegeződés, kölcsönös magázódás az korrekt, de a csendőrpertu nem.
Mellesleg ennél a kérdésnél is a huszonéves hölgyek fele azt írta, ő azt szereti, ha magázzák, másik fele azt, ha tegezik. Ez a fő gond, így gyakorlatilag bárhogy köszönök egy addig ismeretlen huszonéves nőnek, 50% esély, hogy megsértem.
Mindenkinek: az angol nyelvből nem a magázás, hanem a tegezés veszett ki. Egyébként a különbséget a mondat nyelvtani szerkezetével érzékeltetik: általában a nagyon hosszú, körmondatok jelentik a magázást, az egyszerűbb, rövidítésesek a tegezést. Nem igaz, hogy nincsen magázás.
A kérdéshez: én sem szeretem a boruljunkösszeéstegezzünklemindenkit stílust. Aki letegez, azt visszategezem, ez az udvarias. Csendőrpertut nem játszunk. Elsőre viszont nem tegezek le senkit.
21 évesen nem nevetséges vagyok ha tudok néhány alapszabályt a viselkedéssel kapcsolatban, hanem az a nevetséges aki kiröhögi azt aki tisztelettudóan viselkedik. Nyilván az egyetemen kortársakkal tegeződünk, a mekiben tegeződünk, de ha véletlenül ajtót tévesztetek és bekerültök egy kultúrált társaságba, jobb ha tudtok viselkedni. Ezt kb 6 évesen kellett volna otthon megtanulni, de elárulom a nagy titkokat:
- egy helységbe belépve köszönünk
- férfi köszön előre a nőnek; idősebbnek a fiatal
- ha bemutatnak valakinek és nő vagy, ülve kell maradni, kivéve ha magasabb rangú az illető; ha férfi vagy, fel kell állni
- kézfogásnál a magasabb rangú / nő nyújtja a kezét a másiknak
- utcán nem eszünk
- nem szemetelünk
- buszon nem tolakszunk
- nő/ magasabb rangú ajánlja fel a tegeződést
- társaságban nem sugdolózunk
- asztalnál nem kiabálunk át a túlvégre, a szomszédokkal beszélgetünk
- ha intelligensebb emberek beszélgetnek, ne szólj bele
STB STB
Szóval nem állatok vagyunk. Ezek olyan apró figyelmességek amikkel nem lehet hibázni. Egy társaságban próbáljátok a legjobbat kihozni magatokból, illedelmesen kell viselkedni.
L21
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!