Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Az érettségi eredményeim és a...

Az érettségi eredményeim és a készségeim alapján érdemes egy bölcsésztudományi egyetemen folytatni a tanulmányaimat?

Figyelt kérdés

Tavaly érettségiztem 5 tárgyból középszinten, jelenleg gazdaságtudomány területen belül tanulok kereskedelem és marketinget, azonban nem érzem magamhoz illő szaknak, jövő évben szerzem meg a felsőoktatási szakképesítő oklevelemet.


Az érettségi bizonyítványomban szereplő középszintű eredmények nem lettek kimagaslóan jók, inkább átlagos eredményeknek mondanám őket:

Magyar nyelv és irodalom: 89%

Matematika: 70%

Történelem: 80%

Német nyelv: 82%

Informatika: 71%

Ezenkívül van egy német B2 komplex nyelvvizsgám az Origo nyelvvizsgaközponttól, illetve tervezek emelt szintű érettségi (szintemelő) vizsgát tenni németből. Az idegen nyelv középfokú ismeretének elsajátításakor a legnagyobb terhet a szókincsem fejlesztése okozta, ugyanis előfordult az, hogy a szóhasználatom nem volt megfelelő az adott szövegformálásnál vagy más jelentésű szavakat alkalmaztam (szóban és írásban is). Valamint szituációgyakorlatokban elvesztem gyakran a gondolataimban, és nem tudtam teljes értékű választ adni a beszélgetőpartnerem számára.

Mindig törekszem a tökéletességre, a nyelvvizsgám százalékos eredménye összesen 72% volt, amit akkoriban gyengének éreztem, emelt szinten 80% feletti eredményt tűztem ki célnak.

A nyelvészet és a magyar kultúra mindig is érdekelt, középiskolában szívesen elemeztem irodalmi műveket, blogbejegyzéseket írtam, az iskolaújságunkban szerkesztő voltam, és megfogalmaztam különböző kritikákat, továbbá érveket aktuális témákról (legfőképp a digitális oktatással járó következményekről a Covid-járvány idején).


A tanári pálya iránt érdeklődök leginkább, de ha lenne magyar nyelv és irodalomból vagy történelemből emelt szintű érettségim, akkor szívesen tanulnék kommunikáció és médiatudományt.



júl. 22. 16:46
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
89%
Ezek az érettségi százalékok már csak 2/3 pontot érnek. Kevés. A kommunikáció meg egy túltelített szak.
júl. 22. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
80%
Gazdaságtudományi területen belül sokkal több lehetőséged lenne a jövőben, mondom úgy, hogy én bölcsészdiploma után mentem el gazdasági irányba, tehát fordítva csináltam, mint ahogy te tervezed. Viszont azt is tudom, hogy milyen az, amikor valami szenvedélyesen érdekel. Amit most csinálsz, az felsőoktatási szakképzés? Ha szerencséd van, azzal is el tudsz helyezkedni, és mellette tudsz tanulni még valamilyen bölcsész- vagy tanárszakon. Most már, ha jól tudom, nem kötelező az emelt érettségi, mert az intézmények maguk szabják meg, mit kérnek.
júl. 22. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
80%
Amúgy a kereskedelem és marketing elég sokoldalú terület, én annak is adnék még egy esélyt, hátha megszeretem valamelyik részét (előző voltam) 🙂.
júl. 22. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
61%

Olyan nincs, hogy "bölcsésztudományi egyetem". Különféle egyetemeknek van bölcsészettudományi karuk.

Mindenesetre tehetsz szintemelő érettségit, ha javítani szeretnél a pontszámodon.

júl. 22. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 A kérdező kommentje:

1: Igen, tisztában vagyok ezzel az infóval, és erősen ellene is vagyok, habár én még a korábbi pontszámítási módszer szerint jutottam be az egyetemre.


2: Igen, FOSZK oklevelet fogok szerezni, tehát ez egy emelt szintű érettséginek megfelelő OKJ képesítés lesz.


3: Valóban, viszont a számvitel/statisztika területek állnak a legtávolabb tőlem, és sajnos a kurzusaim jelentős részét azoknak a tárgyai alkották az első évben. A kereskedelmi és a kommunikáció kurzusok mind legalább négyesre sikerültek, míg a nehézséget okozó tárgyakból kettest kaptam vagy megbuktam. Teljes mértékben felháborít az, hogy egy gazdasági képzésnél (amit gyakorlatorientált képzésnek neveznek a felvi.hu oldalon) mennyire törekednek a tanárok az elméleti tudásra (pl.: történelmi háttér, fogalmak és olyan számítások, melyek a későbbi gazdasági munkavégzésnél nagy eséllyel sosem fog előfordulni, vagy mire elvégezzük a képzést, elfelejtjük annak a "szakszerű" használatát, mert csak bemagoltuk az adott vizsgára/zárthelyire). Mindeközben a gyakorlatot szinte figyelmen kívül hagyják (általában ha már bementek a tanulók a gyakorlati órákra, megkapták a maximális pontszámot, ami egész röhejes, mert ez idő alatt a csapat 4/5-e szinte meg se szólalt). Az egyetlen érdemleges gyakorlati tevékenység a prezentálás és a csapatfeladatok voltak, de ezek csekély mennyiségben történtek meg.


4: Akkor legyen bölcsészettudományi kar, igazad van, rosszul írtam. Fátylat rá... Szeretem, amikor a hibás szóhasználatokat, nyelvhelyességi vagy helyesírási hibákat kihangsúlyozzák az emberek a válaszadásuk során. :D

júl. 22. 23:24
 6/22 anonim ***** válasza:
43%
#5 Pedig tanárként is oda kell figyelni a pontos és szabatos fogalmazásra, kommunikációs szakemberként pedig még inkább. 🤷‍♀️
júl. 22. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
61%

Kérdező, nem akarom elvenni a kedved, de a bölcsészkaron még ennyi gyakorlati tudást sem fogsz szerezni. Nekem volt pár tárgyam, ami hasznos és gyakorlatias volt, de a többi 80-90% elméleti tárgy volt. Ha tanárszakra mész, ott a pedagógiai tárgyak biztos gyakorlatorientáltabbak lesznek, de a többi teljesen elméleti.


A számvitel, pénzügy, stb. tárgyak meg eleve mindenkinek nehezebbek, mint a kommunikáció, ezért kaptál belőlük rosszabb jegyet.


Mint mondtam, én nem akarlak lebeszélni, én alap- és mesterképzést is végeztem bölcsészettudomsnyi területen, de az elhelyezkedés nem a legkönnyebb ilyen végzettséggel.

júl. 23. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
33%
6: minden bizonnyal ha képzett pedagógus lesz, oda fog erre figyelni... Akkor akadékoskodj, amikor a kérdező már elvégezte a tanári szakot. (: Egyébként van egy pár olyan pedagógus ismerősöm (gyógypedagógus, tanító, általános iskolai tanár), akik írásban gyakran nem tudnak nyelvtanilag helyes mondatokat alkotni, és ennek ellenére is megszerezték a diplomájukat.
júl. 23. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
27%
Ilyen modoros stílussal? Légyszi, légyszi, ne!
júl. 25. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 A kérdező kommentje:
Nem ismersz személyesen, de azért már leszögezed azt, hogy "ilyen stílussal" ne menjek pedagógusnak. :DDD Remek emberismerő lehetsz, hogy láthatlanban ezt sikerült megállapítanod rólam.
júl. 25. 23:21
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!