Hogy érzitek megéri/megérte diplomát szerezni?
1) Akinek megfelelő kompetenciája van az nem szenved az egyetemen és nem is stresszel a vizsgákon, valamint élvezi hogy új dolgokat tanul.
2) bulikra járni bőven el lehet ösztöndíjból is vagy családi támogatással, én például az egyetemi tanulmányaim során is rendszeresen jártam a családommal nyáron tengerpartra, télen síelni
Én például 21 éves koromban diplomáztam le matematikus BSc szakon és először üzleti elemző pozícióra mentem egy multihoz, most pedig Data Scientistként dolgozom 5 éves tapasztalattal, így 26 éves lány létemre 1,6 milliós bruttó fizetéssel rendelkezem és jelenleg levelezőn csinálom a főállásom mellett az MSc-t. Összességében ha versenyképes szakra mész akkor megéri, ha pedig olyan szakot végzel aminek semmi munkaerőpiaci értéke nincs akkor teljesen felesleges. Azért kíváncsi vagyok hogy milyen értéktelen szakot végeztek a munkatársaid, ha középfokú végzettséggel betölthető munkájuk van (na olyat ne végezz 😉)
1# Aha… hát érdekelne itthon melyik multi fizet ennyit? A volt barátom aki programozó kereste ennek a dupláját távmunkában egy amerikai cégnél, de nem a diplomája miatt, mivel nincs neki. Hanem mert tudott programozni, amit nem az egyetemen tanult meg + szerzett külföldi munkatapasztalatot.
Az egyikük ha jól tudom szociális gondozó vagy valami hasonló szakra járt, a másiknak talán valamilyen gazdasági diplomája van (pontosan milyen azt nem tudom így most) Aki a munkakereséssel szenvedett neki jogi diplomája van és én nagyon csodálkoztam rajta, hogy olyan nehezen talál munkát..
Bizony az 1-es válaszolójak igaza van.
Nagyon keresett a matematika alapszakosok.
Főleg, ha Alk.matematikus, adattudós stb.
Kezdő bruttó 750-850 között indul.
Reális, amit írt az 1-es válaszoló.
#3 Ha személy szerint érdekel én a KBC Global Services-nél dolgozom (közvetlenül a Duna partján van az irodájuk, de elsősorban HO-ból dolgozom). Engem az érdekelne jobban hogy hol NEM fizetnek ennyit, Data Science vagy Engineer munkakörben :)
Programozás az más terület, könnyebben tanulható + elsősorban elhivatottság és sok gyakorlás szükséges, viszont a Data Scientist pozícióhoz elsősorban erős (egyetemi szintű) matematika mély ismerete és erős absztrakciós készség, amit szintén nehéz autodidakta módon elsajátítani. Én még olyan Data Scientist pozícióval nem találkoztam ahová ne kértek volna legalább BSc végzettségget, de legtöbb helyen MSc (épp azért folytatok jelenleg is MSc tanulmányokat), sőt néhány kiemelkedő helyen PhD végzettség az elvárás. Szóval ahogy orvos sem leszel orvosi diploma nélkül úgy Data Scientist sem egy versenyképes diploma nélkül.
Pont ilyen végzettségekre számítottam amikor feltettem hogy hol végezhettek. A jogász sem meglepő, mert borzasztóan telített a piac, pályakezdőként nem egyszerű érvényesülni, a legtöbb pályakezdő örül ha bármilyen rossz bérrel, de egy neves helyen tud kezdeni.
Ha csak azért csinálnál diplomát, hogy legyen akkor teljesen felesleges belevágni, de ha piacképes terület felé orientálódnál akkor az alábbi diplomákat nagyon is megéri: orvos, progtervező informatikus, mérnökinfó, gazdaságinformatikus, matematikus, alkalmazott matematikus, statisztikus, kiberbiztonsági mérnök, adattudomány és mesterséges intelligencia, Data Scientist, villamosmérök, mechatronikai mérnök. Ezekkel 2-3 éves tapasztalattal bőven millió (bár az infláció óta inkább 1,5M-hez közeli) bért lehet elérni.
8.
Ezt úgy nevezik, hogy: Optimalizálás
Haladni kell, a lehető legjobb állapotra kell törekedni.
Erről is szól a matematika alapszak, ha nem csak elemzés a cél a későbbiekben.
Attól függ, hogy milyen célból akarsz egyetemet végezni. Rengeteg olyan szak van, amellyel nem robbant bankot az ember, mégis érdemes lehet elvégezni, mert az érdeklődési körébe beletartozik. Én pl. a mestert ilyen alapon végeztem és nem bántam meg egyáltalán, mert szerettem a légkört, a tanárokat, a csoporttársaimat, az egész közeget és persze a témákat, amikkel foglalkoztunk. Szerintem nem jó úgy tekinteni a felsőoktatási intézményekre, mint valami kiképző központokra, ahol megkapja az ember a végzettségét és szevasz. Ezeknek a helyeknek az is a feladatuk lenne, hogy formálják a fiatal felnőttek gondolkodását, lehetőséget biztosítsanak arra, hogy a fiatalok megismerkedjenek a területtel meg önmagukkal is. Nem szeretem, ha egyetemi szakokat lebutítanak teljesen technikai képzésekké.
Szóval hiába nem látszik az anyagiakban, ha az ember szellemi fejlődésen megy keresztül a 4 éves képzés alatt, akkor én azt mondom, hogy megérte elvégezni, mert több lett általa. Nem minden mérhető a pénzben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!