Szerintetek miért nézik le ennyien a szociológia szakot?
Túl azon, hogy a szak közvetlenül is piacképes (piackutatóként vagy ügynökségeknél vagy nagyobb vállalatoknál), ez adja a legjobb alapot más üzleti funkciókhoz is, például nem hiszem, hogy egy social media menedzsernek van jobb végzettség a szociológiánál.
A szociológusok két olyan dolgot tudnak, amelyek nagyon értékesek az üzleti életben: értenek a fogyasztói magatartáshoz, társadalmi trendekhez; illetve nagyon jók kutatásban és adatfeldolgozásban. A survey statisztika mesterszak (amely direkt nekik lett kitalálva) az egyik legjobb alap a data science, machine learning engineer karrierhez – akik a jelen és a jövő egyik szupersztárjai. A szociológia ezek alapján az egyik legértékesebb szak kellene, hogy legyen.
Közben átnéztem még egyszer a curriculumokat – és egyszerűen röhej, hogy az infósok mennyire alulképzettek a data science / machine learning műfajban. Ezt eddig nem is gondoltam át. Teljesen inkompetensek, még alap statisztikát se tanulnak, se kutatási módszertan se semmi. Adat kompetencia nulla. Az, hogy van egy ilyen-olyan adatstruktúrák és algoritmusok óra az szép és jó, de ezt egyrészt egy szociológus ugyanúgy megtanulja amikor akarja — másrészt meg ez csak egy dolog, és messze nem a legfontosabb a data science-ben.
Ezt eddig nem láttam ennyire tisztán, de még egy gazdasági diplomás vagy szociológus + survey statisztikás is 5x jobban felkészült erre, mint egy infós.
Ez persze nem probléma, hiszen teljesen más terület, csak – nem kellene “szakmunkásozni”, mert a data science területén nagyon nem a szociológusok a szakmunkások.
De ha a BME tanterve zavar, amiben biztosíthatlak, hogy van statisztika és linalg is, itt van a pannon mérnökinfoé, csak hogy azt említsem ami téged annyira de annyira érdekel:
1. félév:
- Az informatika logikai és algebrai alapjai
- Lineáris algebra
- Matematikai analízis I
- Matematikai alapozó
2. félév:
- Matematikai analízis II.
- Diszkrét matematika
- Adatstruktúrák és algoritmusok I
3. félév:
- Adatbáziskezelő rendszerek I.
4. félév:
- Valószínűségszámítás és matematikai statisztika
- Operációkutatás
- Adatbázis-kezelő rendszerek II.
- Mesterséges intelligencia alapjai
6. félév:
- Gyártásoptimalizálás
A programtervezőn még több matekos tárgy van.
Habár én a pannonra jártam, de elhiheted, hogy a BME-n nem gyengébb a képzés, mint itt és ott is megtanulják ezeket ugyanúgy.
Szociológus? Tanul egy pici statisztikát. Ennyi.
"Azok a szociológusok, akikkel én dolgoztam együtt, 400 netto felett kerestek már sok évvel ezelőtt is. :)) Multi piackutatási osztály."
Ez egyrészt ritka, másrészt nekik ez a csúcs. Én kezdőfizetésnek nevezem.
Csúcsnak azért nem nevezném. Van egy kolléganőm, akinek van egy kulturális antropológus diplomája (ebben még annyi statisztika sincs, mint a szociológiában), és ezzel az egy papírral keres havi ca. 3500 eurót nettóban...
Másfelől a mérnökinformatikusok élete sem fenékig tejfel. Rossz informatikusokból telített a piac. Lehet, hogy a felső 5% jól keres, de a gyenge informatikusokból tényleg Dunát lehet rekeszteni, miközben Indiában 300 millió még gyengébb informatikus várja, hogy ötöd áron lekódolja ugyanazt. A munkák nagy része irdatlanul unalmas és monoton.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!