Az eszperantó nyelvnek mi értelme van? Ez egy kitalált nyelv, nem?
"Magyarul egy kínos pofáraesés lett az egész. Nemde?"
Igen + jó lehetőség 1-2 analfabétának aki képtelen volt angolból nyelvvizsgát letenni, hogy ebből a csökkentett nyelvből nyelvvizsgázzanak le így elfogadták a büfészakos diplomájuk kiállításához. Régen még nyelvvizsgához kötötték a diploma kiállítását, több ismerősöm is azért tanult meg eszperantóul, hogy megkapja a diplomáját, mert olyan könnyű nyelv hogy bárki megtanulja pár hét alatt felsőfokon, ellenben egy valódi nyelvvel.
Akármilyen jól tanulsz meg egy idegen nyelvet, egy anyanyelvűvel szemben mindig másodrendű, nyelvileg mindig alárendelt leszel! - Az eszperantó erre jelent nagyon jó megoldást!
Az eszperantó mindenki számára tanult nyelv, egyik népnek vagy nemzetnek sincsenek pofátlan privilégiumai (mint régebben a franciának vagy orosznak, most meg az angoloknak és amerikaiaknak). Az eszperantó egyenrangúságot biztosít a kis nyelvek beszélőinek!
Az eszperantó alapjait valóban tudatosan fektették le, de azóta ugyanolyan organikus módon fejlődik, mint a többi nyelv - és mára élő nyelvvé vált (lásd a Tudományos Akadémia állásfoglalását). Eszperantóul is létezik rengeteg könyv, újság, filmek, zenék, koncertek, szerelmek, színház, TV, rádió, irodalom, satöbbi - de ezekről főleg azok tudnak, akik beszélik a nyelvet.
A nyelvhasználat húsbavágóan gazdasági és politikai kérdés, az USA tűzzel-vassal, kegyetlenül terjeszti az angol használatát. Az eszperantó mögött nem áll egy állam a gazdasági erejével, sem pénzével, nagyon sokan ellenérdekeltek és el akarják hallhgattani - ennek ellenére 130 év után is él, nem tudták eltörölni (még Hitler és Sztálin sem, pedig akarták), százezrek beszélik, él és virul - vagyis egy sikertörténet!
Jó dolog az eszperantó! Részleteket találsz a www.eszperanto.hu oldalon.
"Magyarul egy kínos pofáraesés lett az egész. Nemde?" - nem, sőt éppen ellenkezőleg... :-) - Minden elnyomási próbálkozás ellenére, 130 év után is él és virul!
Persze van sok tudatlan, meg ellenérdekelt, akik konkrét ismeretek nélkül próbálják leszólni (itt a hozzászólók között is). A logikus és egyszerű nyelvtan miatt az eszperantó valóban a leggyorsabban megtanulható nyelv, 3-4-5-ször gyorsabban lehet vele haladni mint a nemzeti nyelvekkel...
Azt is kevesen tudják, hogy sok tanulmány állítása szerint az eszperantó első idegen nyelvként történő elsajátítása jelentősen megkönnyíti más nyelvek tanulását! - Ez hatványozottan igaz a magyarokra, hiszen a mi finnugor nyelvünk teljesen más nyelvcsaládba tartozik mint a nyugat-európai nyelvek.
Én magam több évig éltem külföldön, beszélek angolul, oroszul és eszperantóul is, van több diplomám, és a saját példámon keresztül tanúsítom hogy az eszperantó nagyon jól használható nemzetközi viszonylatban is. - A kíbicek meg azt mondanak, amit akarnak... :-)))
A természetes nyelvekben nincs tervezettség, pont ezért számos olyan dolog alakult ki bennük (főleg a nyelvtani szabályok terén), ami nem éppen logikus. Emiatt nehezebben tanulhatók, sokszor nem egyértelműek a mondatok, félreérthetők, stb.
Hogy az eszperantó tervezett nyelv, az nem hátrány, hanem előny.
Ez olyan, mintha sok-sok épületet megépítettek volna terv nélkül. Mindegyik alkalmas valamilyen szinten arra a célra, amire épült, mert addig toldozták-foldozták, amíg használható lett, de azért ha jön egy építész, aki az igények ismeretében rendesen megtervezi, és azt megépítik, nem csoda, hogy használhatóbb lesz, mint az addigiak.
A világon van 5000-6000 nyelv. Ha mindenkivel szót akarsz érteni, ezeket mind meg kéne tanulni. Nyilvánvalóan lehetetlen, ezért érdemes kiválasztani egy nyelvet, amit mindenki megtanul az anyanyelve mellék, és máris bárkivel a világon tudunk beszélni.
De melyik legyen ez a nyelv? Az angol? Ez is egy lehetséges opció, de miért pont az angol legyen? Azért, mert az USA a vezető gazdasági hatalom? Nem hiszem, hogy ennek kéne döntő szempontnak lennie.
Egyrészt a fent említett okok miatt, hogy az angolnak vannak olyan hátrányos tulajdonságai, amik miatt lenne jobb választás is (bár szerencsére nem a legnehezebben tanulható nyelvek egyike lett az USA "hivatalos" nyelve - azért az idézőjel, mert igazából nincs hivatalos nyelve, de ez most mellékes).
Ne meg az sem mellékes, amit a 6-os válaszoló írt: iszonyú nagy előnyt biztosít az az angol anyanyelvűeknek, ha elfogadjuk, hogy az ő nyelvükön kommunikáljunk. Nekik a kisujjukat sem kell mozdítaniuk, mi meg éveket tölthetünk a nyelvük megtanulásával.
Szóval érdemesebb lenne egy olyan nyelvet használni a nemzetközi kommunikációban, ami tervezett, hogy kiküszöböljük a hibáit, ebből adódóan könnyebben tanulható, és még azonos esélyeket is biztosít mindenki számára.
Erre meg már van kész megoldás: az eszperantó. (Van több hasonló mesterséges nyelv, de azok egyike sem terjedt el annyira.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!