Ha lehetne választani, a latin vagy az eszperantó lenne alkalmasabb közvetítő nyelvnek?

Figyelt kérdés

2024. jan. 28. 12:30
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
88%

Az eszperantó lényegesen egyszerűbb nyelvtanilag, korszerűbb a szókincse. Viszont nincs frazeológiája (Noam Chomsky: "Esperanto is not a language").


A latinnak van frazeológiája, de nincs egységes kiejtése és szókincse, ráadásul eléggé nehéz nyelvtanilag. A latinnak bővített, modernebb változatait (pl. amit a tudományban / az egyházban használtak elég sokáig vagy amit Magyarországon használtak 1844-ig) nem igazán tanítják, csak az ókorit, a folyamatosság 200 éve megszakadt.

2024. jan. 28. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A nagy Levin ***** válasza:
73%
Véleményem szerint az eszperantó alkalmasabb lenne, mert "naprakészebb", modernebb nyelv, mint a latin. A latin nem igazán fejlődött az utóbbi időben, sok olyan szó és kifejezés van, aminek nincs latin megfelelője.
2024. jan. 28. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 MDaniel98 ***** válasza:
76%
Az eszperantót elviekben erre a célra hozták létre, de én a magam részéről maradnék az angolnál.
2024. jan. 28. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%
Az eszperantó nyelvtana egyszerűbb, könnyebb a szóképzés, könnyebb benne új szavakat alkotni összetétellel és képzéssel.
2024. jan. 28. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
91%
Az eszp. relatíve egyszerű és feljeszthető is, mindazonáltal kb. megbukott.
2024. jan. 28. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 Vorto válasza:
61%
Mindenképp az eszperantó. Gyorsan tanulható, könnyen és gyorsan alkalmazkodik a változó világhoz és mivel senkinek sem az anyanyelve, demokratikus, hiszen senkit sem hoz előnybe vagy taszít hátrányba.
2024. jan. 29. 04:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim válasza:
86%
Feltétlenül az Eszperantó! Fél év alatt megtanultam, azóta bármiről tudok beszélni ezen a nyelven, több mit 20 könyvet olvastam, ezek jó része ezen a nyelven íródott.
2024. jan. 29. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
81%
Jó nyelv az eszperantó, ok nélkül van húzodzkodás vele szemben. Nagyjából 80-as években még nyitottabb kégkör volt, bár lehet hogy ezt személyes okokból érzem. Akkor is meg ma is egyszerre foglakoztam az eszperatnóval is meg a latinnal is. Igazából egy nagyon sok kisnyelvet érintő massziv nyelvrevitalizációra mindenképp szükség van, és ennek érintenie kell a latint is (a mi kultúrkörünkben érthetetlen is, hogy ez nem történt még meg), de globálisan meg az állam nélküli kis természeti népek nyelveit is meg kell fogni, a kihalás felé vezető kártékony önbetejesítő jóslatokat megtörve. Ha mindenki ,,egyedi úton'' akarja ,,csak a gyereke legjavát nézni'', akkor a teljes Bering-szoros lakossága vak módon együtt fogja elveszteni eszkimóinak ősi nyelvét, pedig együtt lépve simán fel tudnák nyomni a nyelvüket egy grönlandi szintű önfenntartó státusba.
2024. jan. 29. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
Ez a ,,mindenki csak a gyereke javát nézi'', ez a legkárosabb csapda, nekem mindig az jut eszembe amit Bibó a ,,hamis realista'' alakjában leírt (bár ő azthiszem szegény Bethlen alakját értette rajta, aki valahol egy tragikus szerepbe szorult bele). Nehéz erről indulatok nélkül írni anélkül hogy az embernek minden procikája ökölbe szorulnék a dühtől. Szibériában kb. talán a nyenyec az, ami nincs veszélyben, a többi szibériai kisnyelv viszont megállíthatatlanul szalad föl kihalási korfán. Nagyrészt itt igen érdekes, többségükben ragozós, erősen szintetikus, sőt sokszor kifejezetten a poliszintetikus tipológiába soroható, igen árnyalt és értékes nyelvekről van szó. Aki latinul vagy eszperantóul tud, kap egy kis betekintést ízelítőt ezeknek az értékes természeti népeknek a nyelveinek árnyaltságáből is, de még ezt is sokban meghaladó fontos jelenségeket lehet megismern belőlük.
2024. jan. 29. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
51%

Megtartandó nyelvek:


- eszperantó, főleg mert kell hogy legyen valami alap az összes többihez:

- latin, ógörög (legalább az európi és amerikai kultúrkörben)

- Bliss[ymbols], mert az az egyetlen európai gyökerű normálisan érett, majdnem teljes képírás, logografikus írás (szemantikailag lényegében teljes a kidolgozása, nyelvtanilag kevésbé teljes, bár megvan egy bizonyos szintig). Gykorlatban bizonyos komunikéciós, afázziás, beszédfejlődési rendellenességek kezelésében használják

- UNLWS, mert ez nyelvtanilag is teljes kidolgozású modern hátterű képírás, és természetes módon egésziti ki a Blisst.

- Szibériából legalább a ket nyelv, mert ez az egyetlen olyan óvilági nyelv, aminek plauzibilis elmélet keretében vizsgálható rokonságú kapcsolata van újvilági nyelvekkel (ld dené-jenyiszeji hipotézis). Emellett a szölkupra, jukagirra és a szibériai eszkimóra is ráfér egy masszív nyelvmegőrzés.

2024. jan. 29. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!