Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ha egyszerűbb nyelv az anyanye...

SIDLER22 kérdése:

Ha egyszerűbb nyelv az anyanyelvünk akkor nagyobb az esélye, hogy okosabbak leszünk?

Figyelt kérdés

Ez csak egy elmélet a részemről.

Próbáltam az érzékszervi bénulásokból kiindulni.

Ugye ha elvesztjük például a látásunkat akkor az a terület átadódik valami máshoz. Például érzékenyebbek leszünk a tapintásra mert a látásra nem kell "figyelnie" az agynak ezért tud helyette minden másra.


Ha például egy napomnak vége akkor alvás közben az egész napból csak a fontosabb dolgok maradnak meg (mert ugye az agy az ismétlődő dolgokat egybevonja/törli).

Viszont a nyelvezetet nem felejthetjük el olyan könnyen hiszen napi használatban van. Viszont ezen a téren nagyon sok a "fölösleges adat" ugyanis a nyelvek nem mesterségesen alakultak ki ezért legtöbbjük sokkal bonyolultabb annál mint ahogy azt meg lehetne oldani.

Annó erre találták ki az Eszperantót.

Van realitás alapja annak, hogy akinek az anyanyelve az Eszperantó és nem tud más nyelvet az valamilyen szinten intelligenciában vagy bármi másban előrébb lesz mint mi? Mivel az Eszperantó nyelvben nincsenek kivételek és egyszerűbb is megtanulni.



2022. jan. 15. 20:28
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
83%
Azt akarnád mondani, hogy ha valaki megvakul, akkor az ujjaival jobb képet alkot, mint a szemével? Mert a kérdésed az "okosabb"-ságról szólna, nem pedig ugyanannak a szintnek az eléréséről. Szerintem oltári hülyeséget beszélsz. :)
2022. jan. 15. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
93%

Az ember attól lesz okosabb, ha használja az eszét, és minél bonyolultabb feladatokat végez, annál értelmesebbé válik.

Aki egy teljesen egyszerü alapnyelvet tanulna csak meg, az éppen jóval butább lenne.

2022. jan. 15. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
86%
A nyelvtanulás növeli az intelligenciát.
2022. jan. 15. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
0%

Egy fejlett nyelv ismerete szükséges az optimális szellemi teljesítményhez. A 2-nél több nyelv magas szintű megtanulása természetesen káros, ezért rekedt meg a kulturális fejlődésünk. Pl. régebben jól meglehetett figyelni, hogy az USA-ban egy mezei mérnök lazán hozta egy magyarországi PhD. kategóriás szakember szintjét.


Általános tapasztalat hogy a 4 nyelvet folyékonyan beszélő emberek szakmailag csak nagyon triviális képességekkel rendelkeznek és szinte semmilyen problémamegoldó készségük nincsen (politikusok, diplomaták, üzletemberek, bankárok, stb.). Persze többnyire ezeket a rendszer kitartja magas jövedelemmel és egyéb előjogokkal, így jól megvannak mások rovására. Ezek a paraziták imádják pszichikailag terrorizálni az alkotó, valós tudású embereket nyelvtanulásra kényszerítéssel!

2022. jan. 15. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
79%
Hű, egy laposföldes méretű nyelvtanulásellenföldes. :D
2022. jan. 15. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
0%

Jóságos Isten!

Téged honnan szalajtottak?


[link]

Sir Bowring John angol nyelvész, irodalmár és gondolkodó több mint száz nyelvet beszélt, köztük a magyart is. Sok magyar költeményt fordított angolra. 1830-ban kiadott egy verseskötetet, amelynek előszavában írta az itt közölt megállapítást. Sir Bowring el volt ragadtatva a magyar nyelvtől, és észrevette, hogy születése valahol a történelem előtti idők homályában tűnik el.


“A magyar nyelv a régmúltba vezet. Nagyon sajátos módon fejlődött és szerkezete ama távoli időkre nyúlik vissza, amikor a legtöbb ma beszélt európai nyelv még nem is létezett.


Ez egy olyan nyelv, melynek logikája és matematikája a feszített húr erejének kezelhetőségével és rugalmasságával bír.


Az angol ember legyen büszke arra, hogy nyelve az emberiség történetére és múltjára utal. Az eredete kimutatható, meglátszanak rajta az idegen, különböző nemzetektől származó rétegek, melyek összességéből kialakult.


Ezzel szemben a magyar nyelv olyan mint a terméskő, egy tömbből van, amin az idő vihara egyetlen karcolást sem hagyott. Nem naptár ez, amely a korok változásához alkalmazkodik. Nincs szüksége senkire, nem kölcsönöz, s nem von vissza, nem ad és nem vesz el senkitől. E nyelv a legrégibb és legdicsőségesebb emlékműve a nemzeti önállóságnak és szellemi függetlenségnek.

Amit a tudósok képtelenek megfejteni, azt mellőzik, a nyelvészetben csakúgy, mint a régészetben. A régi egyiptomi templomok mennyezetei – amik egyetlen kőből készültek – nem magyarázhatók. Senki sem tudja, honnan származnak, melyik hegyből szerezték a csodálatos képződményt, vagy miként szállították és emelték a helyére a templomokban. A magyar nyelv kialakulása ennél sokkal bámulatosabb. Aki ennek titkát megoldja, isteni titkot fog kifejteni.

2022. jan. 16. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
31%

Teller Ede bár ő nem idegen, hiszen ,magyar világhírű tudós, figyelemreméltó, amit mondott a magyar nyelvről Pakson , bár 77 évet nem Magyarországon élt.



“… új jeles felfedezésem, miszerint egy nyelv van, s az a magyar.”


(Mai Nap, Budapest, 1991.9.)


“ Amennyiben nem Ady teremtő nyelvén ismertem volna meg a világot, akkor aligha vittem volna többre egy átlagos középiskolai tanárnál.”

2022. jan. 16. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
0%

“Ma már, hogy van fogalmam a nyelv struktúrájáról, az a véleményem: a magyar nyelv az emberi logika csúcsterméke.”

OVE BERGLUND


svéd orvos és műfordító

.


Az angol The Guardian irodalom kritikusa Szerb Antal: Utas és Holdvilág című regényéről (2004):

A magyarok tulajdonképpen nem is földi lények, hanem egy szuper-intelligens földönkívüli faj, amelynek sikerült egybeolvadnia az emberiséggel, s csak műveik zsenialitása és nyelvük teljes érthetetlensége árulja el őket.


§

Gschnitzer Oswald német matematikus és sakkozó. Magyar felesége indíttatására 1989 őszétől kezdett magyarul tanulni. Humoros csipkelődése közben feltárul nyelvünk hallatlan gazdagsága:


"A magyarul tanulónak különös ínyencfalatok a hangulatfestő szavak. Megszámolhatatlan seregük keresztülballag, -baktat, sőt -hömpölyög a magyar nyelv birodalmán. (Kevésbé finomkodva azt is mondhatnám: nyüzsögnek benne.) Magyar-német szótáramban ezek nagyrészt nem találhatók meg, nyilván azért, mert túl sokan vannak. Hát forduljunk segítségért a Magyar Értelmező Kéziszótárhoz! Az például a retyerutya szót a következőképpen magyarázza: cókmók, motyó. Már a menni, járni hangfestő rokonai, barátai és üzletfelei önmagukban véve megtöltenének egy egész szótárt. Így fölszerelkezve, egyetlen szóban le tudjuk írni valakinek a járásmódját, és ezzel együtt elmesélhetünk sok érdekes dolgot az illető életkoráról, testi- és lelkiállapotáról, jelenlegi kedvéről és annak okáról. Sőt, egy kis nyelvérzékkel és némi rosszindulattal még hitvese hűségére is tehetünk célzást.


Hasonló kifejezőerejük van az úgynevezett ikerszavaknak. Ilyen például a retyerutya és cókmók mellett a huzavona. Nézzük csak meg ezt a szót fönt említett forrásunkban: “Valaminek az elintézésében ellentétes szempontok érvényesülése miatti halogatás.” Persze csodálatos, hogy a magyar egy-egy Grimm-mesét el tud mondani egyetlen szóban, ám a magyarul tanulóknak a feladatát ezzel aligha könnyíti meg.


Remélem, az aligha szót jól használtam. Az efféle szavakkal mindig bajban vagyok. Írjunk csak föl egy kis szótárt: de = igen, dehogy = nem, dehogynem = igen. Tulajdonképpen egyszerű: mínusszor mínusz az plusz. Csak beszéd közben egy kissé nehéz mindezt végiggondolni: Nemde? – Hogyisne! – mondja most alighanem megvetően az Olvasó.


Az szokták mondani, hogy a magyarok túl kevesen vannak. A magyar igekötőkről viszont ezt nem állíthatnám. Vegyük például a mosni ige nagycsaládját: mosni, megmosni, elmosni, felmosni, lemosni, kimosni, bemosni… és ez még csak a vérszerinti rokonság; csatlakozik hozzá a beházasodott mosogatni, és mosdatni is, az összes rokonukkal együtt. Főleg az el/meg ikerpárt tévesztem el gyakran, bár szerintem inkább ők tévesztenek meg engem. Durva tréfa ez, mert például megpatkolni és elpatkolni mégsem ugyanaz.


És ha végre elhatározta (vagy meghatározta) az ember, melyik igekötő kell neki, még azt is el kell döntenie, hová rakja: el kell dönteni, eldönteni kell, vagy kell eldönteni? Döntse el a kedves Olvasó! És ezzel máris rábukkantunk a soron következő nehézségre.

2022. jan. 16. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
19%

A magyar nyelv logikus, árnyalt, gazdag, szókészlete végtelenül bővíthető.

Ezért a többi nyelvhez képest páratlanul fejleszti az agyat, a képi alkotókészséget is. Ahogy a fenti sakkozó is kifejtette, tele hangulatfestő szavakkal. A magyar nyelv zeneisége, ritmikai világa, hangsúlya, hanglejtése is páratlanul szép és fejleszti a zenei képességeket.

2022. jan. 16. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
Légyszi az érvelési hibákat (pl: tekintélyre hivatkozás) hagyjuk ki ebből.
2022. jan. 16. 09:02
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!