Akik jól beszélnek angolul, és életükben nem tanultak semmit, csak "rájuk ragadt" a nyelv mi alapján osztogatnak tanulási tanácsokat?
Különösen zavaró a szótárazás elleni hadjáratuk. Normális esetben az ember szótáraz, kiírja a szót, és ismételgeti.
Taps neked, ha rád ragadnak az angol szavak, de nem mindenki van ilyen helyzetben. Akkor mi alapján mondod, hogy ez hülyeség?
Ez olyan, mintha a másodfokú egyenletek 2-3 feladatmegoldás után rám ragadnának, te meg egy hét után is szenvedsz vele, és félve jössz be megírni a dolgozatot.
Tanítani kell, aki tanult. Akire csak ragadtak a dolgok, az ne tanítson, mert ő tanulás árán sajátította el az angolt, csak rá ragadt.
Segítő példa: ha én egy szót nem gyakoroltam az egyenleteket, csak "rám ragadt", akkor nem fogom tanítani.
Folyamatosan okoskodnak, pl. az oldalon.
Meg itt vannak ezek a majmok is, akik a szótárazás ellen kampányolnak:
"Két baj van csak vele: állati unalmas és zéró a hatékonysága. Bele is fulladsz a szótárfüzeted betűóceánjába és az agyad sem lesz képes feldolgozni a napi dózist. A szótárazgatással és a magolással gyorsabban fognak kihullani a fejedből a „megtanult” szavak, mint ahogy meg tudod emészteni a következő adagot. (Ha nem hiszed, teszteld le magadon és járj utána"
Marhaság.
Több ezer szót csak úgy lehet MEGTANULNI, ha az ember BEMAGOLJA.
Tessék ilyen hülyeségeket mondanak:
"Ha látsz egy angol szót, akkor mondd ki hangosan akár többször is. Mire hasonlít? Milyen emléket idéz fel benned? Milyen színnel, illattal, számmal, sorozatkarakterrel tudod összekötni?
A gondolattársítás lefegyverzi az agyadat, és képtelen lesz ellenállni az asszociációkkal beégetett szavak elraktározásának."
Persze...... Msjd mindjárt társítani fogom a szavakat mondjuk a kék összes árnyaltához. :)))))))
Soha nem lenne B2-es nyelvvizsgám, ha ezekre a butaságokra hallgatnék.
#3
Jaaaaaaaaaa így már értem!
KÖSZÖNÖM a választ.
Nagyon idegesített, hogy lenézik a szótárakat. De így már elfogadható az érv.
#3
Akkor ezt fogom csinálni, amit mondtál.
Összemosod a szótárazást (tehát hogy idegen nyelvű szövegeket olvas, hallgat az ember, és kigyűjti+megtanulja belőle az ismeretlen szavakat) a magolással (hogy valaki letölti mondjuk a 4000 leggyakoribb angol szó listáját, és azt magolja angoltanulás gyanánt).
Nyilván sokkal többet ér mondatba foglalva is látni a szavakat, mint csak szolgai módon darabonként memorizálni próbálni őket.
Az a lényeg, hogy manapság már ennél sokkal hatékonyabb módon lehet nyelvet tanulni. Amikor én voltam fiatal, nem volt internet, meg nem volt ennyi idegen nyelvű tévécsatorna. Mi úgy tanultunk nyelvet, hogy fogtam az Ezer kérdés, ezer válasz című könyvet, és próbáltam a témakörökhöz bemagolni a szólistát. Úgy egy témakörhöz 200-300 db szót. Aztán a középfokú nyelvvizsgán meg ott imádkoztam, hogy minimum ponttal átmenjek, és jaj, olyat kérdezzenek, ami pont eszembe fog jutni. Akkor mindenki így tanult, és ez tényleg egy marhaság.
Nem lehet ilyen nagy mennyiségű szót megtanulni, szövegkörnyezet nélkül. Akkor már sokkal hatékonyabb, ha olvasol valami szöveget, ami nagyjából a te szinteden van, és abból kiszótárazod az ismeretlen szavakat. Néhányat. Ha mondatonként 4-5 szót sem értesz, megint semmi értelme az egésznek. Egyébként én valóban szoktam úgy angolul könyvet olvasni, hogyha oldalanként van egy-két szó, amit nem ismerek, akkor sem nézem meg a szótárban. Vagy kitalálom a jelentését szövegkörnyezetből, vagy ha nem fontos, hát nem foglalkozom vele. A szótárazás valóban elég unalmas.
Vagy lehet a youtube-on nézni valami nyelvoktató podcastot, van fent ezer. Felirat is van hozzá, ha nem értesz valamit, akkor keresd ki a szótárból, ez is sokkal hatékonyabb így, mint az, hogy leülsz beseggelni napi több száz szót. Persze ehhez azért el kell jutni egy bizonyos szintig, a kezdő tényleg nem tud mást csinálni, mint fog egy nyelvkönyvet, és aszerint halad, bemagolja az új szavakat, megcsinálja a nyelvtani feladatokat. Az elején elég uncsi, és korlátozottak a lehetőségek a nyelvtanulásban.
A 4000 leggyakoribb szót Magyarországon a Lextra angol szókincs könyv tartalmazza.
Milyen módszerrel lehetne ezt a 4000 szót a leghamarabb bevágni, mondjuk 1 év alatt?
"Ha mondatonként 4-5 szót sem értesz, megint semmi értelme az egésznek"
Remek. Akkor olvassak 7 éves gyerekeknek szóló könyveket, Bucimaciról, angolul? Bocs, de ez is hülyeség. Mert annak meg a 80%-át értem, annak mi értelme?
Úgy, hogy használod. Beszélsz, írsz, olvasol folyamatosan.
Szükséges mellé egy nyelvtani összefoglaló is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!