Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Melyik nyelvekben NINCS magázás?

Melyik nyelvekben NINCS magázás?

Figyelt kérdés

2021. jún. 30. 04:49
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
100%

#10 "Ha csak a nyelvtani, ragozás szerinti eltérést tekintjük annak, akkor elég sok nyelvben nincs "magázás". "

Ez igaz, pl. a szláv nyelvekben és a franciában a tbsz. II. sz. jelenti a magázást. A "ti" elvileg tegezés.

2021. jún. 30. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
27%
#9 Az eltérő vélemény miért kötözködés?
2021. jún. 30. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
100%
Brunei szultanátusi nyelvben nincs.
2021. jún. 30. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
79%

#9 A "you + keresztnév" a MAGYAR fogalmak szerinti tegeződének felel meg. A "you + keresztnév" az ANGOL fogalmak szerint magázódásnak felel meg. A "thou" valóban kikopott a magyar, vagy ha tetszik a kontinentális fogalmak szerinti tegeződéssel együtt. Bár a hollandban is csak az "u" (kiejtve ü) maradt meg, mint II. szem.

Ha ez kötözködés, akkor kötözködtem.

2021. jún. 30. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
81%

Azért írtam, hogy kötözködés, mert amúgy lényegi részét tekintve ugyanazt írtad, tehát hogy a magyar nyelv szerinti magázódás minek felel meg az angolban.

A "you + keresztnév" az angol fogalmak szerint sem számít magázódásnak, mivel szerintem még csak szavuk sincs egyik fogalomra sem. Ami viszont van, az a formal/informal kifejezés, amik közül a "you + keresztnév" az informal-nak felel meg, és ugyanúgy közvetlenebb kapcsolatot fejez ki, mint magyarul a tegeződés.

Az, hogy a 17. századtól kezdve melyik forma (you vagy thou) kopott ki a nyelvből, lényegtelen, mert onnantól kezdve nincs megkülönböztetve.

2021. jún. 30. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm.

És mi van a nem európai nyelvekkel? pl. az arabbal, ha már a héberben sincs.

Vagy mondjuk a japánnal, kínaival?

A cigány nyelvekkel.

Vannak itt, akik Törökországban élnek; magáz-e a török?


Tud-e valaki arról, hogy pl. a műnyelveket hogyan csinálták ebből a szempontból? Pl. az eszperantót.


Görögben van-e? Latinban biztos, nem?

2021. jún. 30. 16:47
 17/19 anonim ***** válasza:
100%
A latinban csak tegeződés volt, legfeljebb kitették a "domine" (uram) stb. megszólítást. Úgy tudom, az eszperantóban is csak tegezés van, de ebben nem vagyok biztos.
2021. jún. 30. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
100%

Például a vietnamiban igeragozás sincs, ennek ellenére sokkal bonyolultabb szabályrendszer van a tegeződésre-magázódásra, amelyet elsősorban a megszólítás (alany) alapoz meg. Mintha nem csak Mr. Brown/James lenne, hanem körülbelül 10 fajta változat attól függően, hogy ki az idősebb, mennyivel, milyen viszony van köztetek emberileg, vagy foglalkozásügyileg. Ha családon belüli viszonyokról van szó, akkor még plusz 10 variáció.

Például máshogy nevezed a kicsit fiatalabb barátodat, a kicsit idősebb férfi barátodat, a kicsit idősebb női barátodat, egy szüleidkorabeli embert (de ott se mindegy, hogy náluk idősebb vagy fiatalabb, férfi vagy nő), egy idős embert (férfit vagy nőt), de például egy pincért úgy szólítasz kortól viszonylag függetlenül, mint ahogy a fiatalabb barátodat tennéd, szóval komoly rendszere van a dolognak. Ráadásul nem csak nyelvi, hanem kulturális okokból ez náluk nagyon számít is. (A fiatalok, ahogy mindenütt, ott is rugalmasabbak, de idősebb korosztályban rendesen sértőnek lehet lenni az alá/fölélövéssel.)

Az alany-viszony (mert hogy attól függően, hogy hogy szólítod a másikat, magadra azt a cimkét használod, ahogy meg ő hív téged) megválasztásán túl pedig vannak még más udvariassági formák, amiket illik beleilleszteni a nyelvbe az egyes kontextusokban.


A kínai nyelvvel elég sok közös vonása van a vietnaminak, szóval szerintem ez is hasonló lehet, illetve úgy tudom a japánban is vannak megszólítási szabályok.

2021. júl. 1. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 A kérdező kommentje:

18

Igen, a japánról mintha mondtak volna régebben a tévében valami hasonlót.

Köszönöm, akkor a vietnami is hasonló.

2021. júl. 1. 14:40
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!