Építőmérnök lehetőségei? Felvételi, mit csinál,
mennyire nehéz, fizetés stb
Nem vagyok szakmabeli, csupán néhány ismerős által van kis rálátásom a lehetőségekre. Van ismerősöm, aki projektvezetőként építkezésen (még csak nem is mérnöki diplomával) erősebb hónapban 800 ezret is hazavisz. Tegyük hozzá, hogy tényleg nagyon sokat dolgozik.
Vállalkozás szinten meg iszonyatos pénzeket.
Úgy gondolom, az ilyen kérdéseknél gyakrabban jelentkeznek a pesszimista/negatív tapasztalattal rendelkezők, mint azok, akik tényleg nagyot szakítanak a bizonyos szakterülettel. Nem reprezentatív innen tájékozódni, azt gondolom. De természetesen ez is része a véleményeknek, csak azt mondom, nem teljeskörű...
2020. jan. 8. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
22/57 A kérdező kommentje:
Magyar építőiparban dolgozó mérnökök 90 százaléka szerintem borítékba kapja a fekete pénzt. Ha magyar a cég akkor meg szinte biztos.Evvel szemben a gonosz gépipari vagy jármű ipari multik azért bejelentenek rendesen. A negatív oldalait a borítékos játéknak gondolom nem kell ecsetelnem. Azt meg, hogy valaki olyan pozícióban van, hogy az összes alvállalkozót le sápolja pénzzel, hogy nekik legyen kiadva a munka és ebből rengeteget keres az az én szememben szintén nem követendő példa. Pedig elég jellemző ez. Továbbá az is, hogy az a rengeteg túlmunka amit említessz az szintén nincs bejelentve csak a heti 40 óra. Persze a multikkal ellentétben akiket mindenért baxogagnak a hazai építőiparnak az összes ilyen felett szemet hunynak. Hazai nagy útépítéseken és egyéb nagy tömegű munkákon még mindig dívik a DEKÁDozás ami 11-12 nap melot jelent folyamatosan 12 órában szünnap nélkül ami után van 3 nap pihi. Persze papíron minden szép és mindenki heti 40 órát dolgozik amire be van jelentve. Értelmes ember elkerüli ezt.
Akkor miről szól a kérdés? Vagy arról van szó, hogy a feltétele óta eltelt három évben alakult ki ez a véleményed?
2020. aug. 3. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
24/57 A kérdező kommentje:
Mennyi privátot kaptam mióta megy ez a poszt... Hihetetlen. Kezdő tervezők szinte pénztáros bérért dolgoznak vidéken. Kivitelezésben meg heti 60 óra munkák mérnökként. Sőt, valaki többről is beszámolt. Plusz utazgatás a munka területekre. Nevetséges.
Egy mérnöki diploma sok mindenre jó és kapó. A 3 éves végzésem alatt azt látom, hogy széles körben el lehet menni, akár több fizetésért is, nem szakmában dolgozva... kérdés kinek mit fogad be a gyomra, hogy a semmiért tanulta amit tanult vagy másért.
2020. okt. 3. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
Kérdező, ne higgy azoknak akik pénztáros bérért dolgoznak, ott valami más is lehet a háttérben. én épületenergetikai msc re mentem az alapszak után es ebben dolgozom már néhány éve. nem panaszkodunk. legalabbis az anyagiakra, egyebkent van mire, mert sok a munka. es amint irta valaki feljebb, ha x ev tapasztalat után képes/hajlando vagy sajat vállalkozást indítani, akkor meg nagyobbat szakitasz. Azok az evfolyamtaraim akik mondjuk infrastruktúra msc re mentek, kevesebbet keresnek es ott is aok a melo, a magasépítők viszont jó penzt kapnak
2020. okt. 27. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
Mi értelme folyton kiemelni, ha már rég tudod, hogy mi a válasz?
2020. dec. 7. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
28/57 A kérdező kommentje:
“A magas építők viszont sok pénzt kapnak “. 4-5 éve sokan a kezüket össze tették 200 nettó-ért még èpítésvezetőként is. Persze a rengeteg állami pénzszórással ( sport létesítmények ) , öt százalékos ÁFA , csok meg hasonlókkal bebikázták a piacot. Nem hinném, hogy ez örökké kitart. És az agyon támogatott kormányközeli cégek is megválnak ám mindenkitől ha 3 hónapig nincs meló. Illúzióba ne ringassátok magatokat. Infrastruktúra építés esetében, hogy sok a meló az is igaz. Legalábbis infrás ismerőseim szerint. Habár abban egyet értenek, hogy a heti 6 nap 10 órában , órabérre leszámítva elég szánalmas. Sokszor szombat este 5, 6-ig is ott vannak ha hajtás van. Utána persze utazz még haza a munka területről órákat. Egyébként a kérdés azért van osztva, mert elég sok privátot kaptam már, hogy építős vagy építészként ezen okok miatt milyen irányban sikerült pályát váltaniuk. Ezek a dolgok érdekelnek továbbá meg örömmel olvasom. Tömören ennyi. Az meg a hab a tortán, hogy a tervezők közül sokan évek óta át lettek nyomva Katába, így egy közepesen gyenge bért is csak úgy tud a cég adni, hogy járulékot nem is fizet utánuk. Persze az építőipari cégek szeretik a legnagyobb haszon kulcsot bezsebelni a melók után. Mazohistàknak ajánlott ez a meló senki másnak.
A katás dolog tud kényelmetlen lenni az igaz, de nem ennyire. Vállalható nyugdíjra egyébként sem kell számítani, úgyhogy indítasz szépen egy nyugdíjcélú megtakarítást, mint midnen más épeszű, húha. (minden más szerződés és megbeszélés kérdése) Annyiban igaza van a kérdezőnek, hogy nem való akárkinek a szektor, az ilyen gyengébb lelki világú emberek jobban járnak valami fix és kötött munkával. Mint ahogy vállalkozói lét sem való bárkinek.
Egy szó mint száz, itt nagyobb rizikó, több a stressz, a piac is volatilis, de ebből fagadóan többet is lehet vele szakítani (és bukni is) mindenki döntse el maga.
Ja azt még hozzátenném, hogy az informatikus ismerőseimen kívül mindenki sokat túlórázik, az egy igazán király szektor :D
2020. dec. 14. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
30/57 A kérdező kommentje:
29: valamint lakáshitelt sem nagyon adnak àm rá.
Kapcsolódó kérdések: