Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Elvehetik a pedagógusok a...

Elvehetik a pedagógusok a mobiltelefont?

Figyelt kérdés
Mindegy, hogy mi az ok, amiért elveszik, a kérdés az - megtehetik? Nincs erre valami jogszabály?
2009. febr. 18. 15:32
1 2
 1/17 anonim válasza:
90%

Ha az iskola házirendjében benne van hogy nem szabad mobilozni az iskolában, vagy az órán, akkor elveheti!

De mindenképpen vissza kell adni, vagy közvetlenül neked, vagy a szüleid egy kis fejmosás kíséretében! :-)

2009. febr. 18. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
84%
Ne feledd, neked jogaid vannak -.-
2009. febr. 18. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:

Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy mobiloztam. Csak elővettem a zsebemből, hogy megnézze a haverom. Azért kérdeztem ok nélkül, mert az "általános", mindenre vonatkozó jogszabály érdekel. De továbbra sem kaptam egyenes választ. A házirendben benne van, hogy kikapcsolt/némított állapotban kell lennie, és tilos órán használni. Azonban tudomásom szerint egyiket sem szegtem meg. Azzal hogy elvette, és magánál tartja (esetleg még kezeli is, amennyiben nem tudtam kikapcsolni!) 1 vagy több napig, tudtommal megsérti a jogaimat és akadályozza azt, hogy kapcsolatba léphessek a gondviselőimmel. Az is érdekelne, hogy a tanárok milyen jogon dobják a kukába a diák radírját/tollát/ceruzáját. Ugyanis nem egy ilyen eset volt már az osztályomban. Ez is minimum kártérítéssel járna, azonban eddig semmi ilyesmit nem tapasztaltam a tanárok részéről.

A válaszokat köszönöm!

2009. febr. 18. 18:09
 4/17 anonim ***** válasza:
100%

Ha órán vette el, jogos, de utána vissza kell adnia neked, vagy gondviselõdnek. Amennyiben ez nem órán. hanem szünetben történt, szerintem jogtalan.

Annó nálunk is volt ilyen ceruza/radírkidobás, de mi sem tudtunk mit tenni vele. Egyszer szóltam, hogy ezt most ki tetszik fizetni? Erre intõt kaptam. (Mondjuk nekem az ablakon dobta ki nem a kukába

2009. febr. 19. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
95%
kicsit túlliheged a dolgot nem? 30 Ft-os ceruzán problémázol mikor internetre is van pénz. Legközelebb meg már tudni fogod, hogy ne vedd elő órán. A tanár nem tudhatja hogy mit fogsz vele csinálni. Azt te sem várhatod el tőle, hogy miután elővetted, 100%ban csak arra figyeljen h mikor fogsz mobilozni, és akkor meg már jogalappal elvegye. Ő megelőzte a dolgot.
2009. febr. 19. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
79%
Te függsz a tanártól, nem ő tőled. ENNYI.
2009. febr. 19. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
79%
Persze, hogy megteheti, ha benne van a házirendben. A megmutatás már használatnak minősül!
2009. febr. 19. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:

A jogszabályok is többnyire igyekeznek az okokra is kitérni. Szerintem nem jó, ha úgy fogod fel, hogy csak jogaid vannak. A kötelességed ezzel szemben az, hogy figyelj az órán és ne akadályozd a tanárt abban, hogy elmondja, ami kikívánkozik belőle az adott órán. Házirendekbe nem véletlenül írják bele a telefonokat, mp3,4 lejátszókat, egyéb kütyüket. Pont az a lényeg, hogy ne vonja el a figyelmedet az óráról. Mindegy, hogy csak az órát nézted rajta, vagy a matekpélda megoldását küldte el neked valaki neten.

Az viszont biztos, hogy vissza kell adnia, még akkor is, ha legszívesebben táncolna egyet rajta.

2009. febr. 21. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
84%

Érdemes a házirend szavainál kicsit tovább is látni (ahhoz értelemnek kellett volna nőni a kicsi fejedbe, de neked csak a "jog" és a "kártérítés" szóig tart a világ, a "kötelesség" és a "bocsánatkérés" már kimaradt). Az iskolai házirendben nem azért szerepel, hogy nem szabad órán használni, amiért pl. a repülőgépen ki kell kapcsolni (ha még ki kell egyáltalán) - pedig mind a két helyen ugyanazt írják le. Nem szó szerint azzal van a baj, hogy használod, nyomogatod, hanem azzal, hogy az óra helyett a telefonra figyelsz. Ez megvalósul azzal is, hogy csak megmutatod a haverodnak. Sőt, így még ő sem figyel. A tanár tehát a házirend alapján szankcionálhatja ezen tevékenységed űzését - legegyszerűbb módja, ha elveszi a telefonodat, nincs mit nézegetni, nincs probléma. Más kérdés, hogy ma a pedagógus már csúnyán sem nézhet a gyerekre és ezzel - amint a mellékelt példa is mutatja - ők is tisztában vannak. De ha őszinte vagy magaddal: tényleg nem tudtál arról, hogy órán nem lehet használni a telefont? Elvileg ugyanis minden tanév elején ismertetni kell a házirendet a diákokkal, ráadásul hozzáférhetővé kell azt tenniük a számotokra, tehát neked akármikor jut eszedbe, hogy belenéznél, meg kell, hogy tudd tenni az iskolán belül. Van egy olyan gyanúm, hogy ha más nem, az osztályfőnök vagy az iskolatitkár meg tudta volna mutatni neked. Tehát te tudtad, hogy nem lehet elővenni, mégis órán mutogattad a haverodnak. Ne menjünk bele, hogy milyen leírhatatlanul erős inger, késztetés indított arra, hogy a tanóra félelmetes, 45 perces hosszát se bírjátok ki és ne tudjátok szünetben megnézni azt a k*rva telefont. Gyanítom, a HIV-teszted eredménye vagy egyéb létfontosságú dolog volt rajta. A lényeg: tisztában voltál vele, hogy a házirendbe ütközik, amit teszel, ilyen esetben pedig vállalnod kell a következményeit. A világ sajnos már csak ilyen. Ha nem tudod végiggondolni, mi is várható, az nem a tanár, nem a jogszabályok és nem is a házirend hibája - vajon sejted-e, kié?

No, de még csak ott tartunk, hogy elvette, nála van. Hidd el nekem, hogy a tanárnak lesz jobb dolga, mint nézegetni a telefonkönyvedet vagy az SMS-eidet. Szintén más kérdés, hogy a mai telefonok többségét be lehet állítani úgy, hogy bekapcsolt állapotban is csak te tudd használni (pl. Nokiák csak biztonsági kóddal feloldható billentyűzára). Ha tehát a tanár bele tud nézni a telefonodba, azt is a saját hiányosságodra vezetheted vissza, mert nem tettél meg mindent azért, hogy egy lopás esetén (még mielőtt ebbe a szóba kapaszkodva kikenél magadból: ez NEM lopás, csak úgymond "technikailag" ugyanolyan, nem készülsz fel arra, hogy másnál van a telefonod, hanem csak úgy hozzákerül, az éppen élesített biztonsági eszközökkel együtt) ne lehessen használni. Az pedig, hogy megakadályozza a kapcsolattartást a gondviselőiddel... Jó, igen, tudom, úgyis azt fogod rá írni, hogy másik kontinensen laknak és csak így tudnak elérni (akár így van, akár nem), de ha valami sürgős mondanivalójuk lenne, valószínűleg el tudnák érni az iskolát (általában szokott lenni telefon az ilyen intézményekben és még a száma sem titkos) és ha veled történne valami (testnevelés órán balesetet szenvedsz és ne adj' Isten helyreugrik az eszed), akkor az iskola is fogja őket értesíteni (feltéve, hogy nem a KGB ügynökei, ezért adtak meg telefonszámot vagy bármi más elérhetőséget). Tehát ne haragudj meg, de a problémáid nem valósak. Általános jogszabályról pedig nem tudok, de amit biztosan be kell tartanod, az a házirend. Talán innen indulj el...

Bár minek is írtam neked ennyit? Határtalan önbizalmadból kiindulva te ezt úgyis jobban tudod, én meg csak koptatom itt a billentyűzetet. Hiszen neked jogaid vannak... (nekem is voltak annak idején, csak valahogy én túl tudtam élni 12 évnyi közoktatást telefonnézegetős ügy nélkül, tudtam a kapcsolatot tartani a gondviselőimmel 40 km-ről, kollégiumból akkor is, mikor a mobilom meghalt, de biztosan én vagyok a hülye)

2009. febr. 21. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:

Örülök ha nem kapok intőt, meg be tudom tartani a házirendet, és igen, elismerem, hogy én hibáztam, amikor elővettem a mobilt és megmutattam. És igen, valóban megsértettem a házirendet. És igen, elvette a mobilt a tanár. Tehát eddig nincs gond. Gondolom (még mindig nem tudom) meg is teheti, hogy elveszi a készüléket, ez igazán nem is zavar, de azt erősen kétlem, hogy magánál tarthatja, hazaviheti, stb... Az utolsó válaszadónak pedig annyit szeretnék mondani, hogy ne koptasd a billentyűzeted, meg hiába háborodsz fel, hiába érzed úgy, hogy na most megmondtad ennek a kis parasztnak, hogy mi a téma, sajnos még mindig nem válaszoltál a kérdésemre. Viszont mosolyt csalt az arcomra, hogy ellent mondtál magadnak. :) A kapcsolattartásról pedig annyit, hogy igen, megtudom oldani, hogy tartom a kapcsolatot a gondviselőkkel, azonban ez nem ejti ki a tényt, hogy valóban akadályozta a tanár. Tehát hogy konkrétan és végleg megértsék a válaszadók: engem a jogszabály érdekel. Aki meg azt hiszi, hogy ilyesmivel meg lehet "fenyíteni" a tanárt, az ne nagyon gondolkozzon ilyesmin. Az osztályban már számtalanszor felhozták a "3 hetes javítás" és az "1 hetes bejelentés" témát, és a tanárt nem érdekelte, ugyanúgy csinálta a maga dolgát. Mindenesetre továbbra is várom a válaszokat, de úgy őszintén - engem továbbra sem érdekelnek a személyes gondolatok.

Üdv :)

2009. febr. 21. 13:39
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!