Mit jelent a gyakorlatban az egyetemek modellváltása?
Nyilván azt hangoztatják, hogy minket, hallgatókat minimálisan érint majd a váltás, de ezt nehezen tudom elhinni. Lehet-e hatása a pontszámokra (ezt annyira nem látom reálisnak hisz azt mindig a jelentkezők határozzák meg)
A tandíj összegére? Az oktatókra? Lehetséges, hogy lesz köztük olyan, aki emiatt elhagyja az egyetemet?
Egyébként most konkrétan a Debreceni Egyetem érdekel, ma kaptuk az emailt róla. Konkrét dolgok nem voltak benne, se az hogy mikortól hatályos, se az hogy pontosan ki lett akkor a fenntartó, ezeket honnan lehet megtudni?
Corvinusról tudok nyilatkozni. Nálunk az átalakulás nem csak az alapítványi formát foglalja magában, hanem egyéb belső átalakulásokat is. Ennek összesített hatását tudom leírni, mert nem tudom pontosan, hogy melyik melyikből következik.
Előnyök:
-Rászakadt a bank az egyetemre, gyakorlatilag két tanév alatt kétszeresére nőttek az egyetem bevételei. Gyorsult a felújítások és az egyéb beruházások üteme.
- Átalakítják a szakokat, meglepően észszerű módon.
- Az MBA teljesen átalakult, az AMBA is akkreditálta.
- Új képzések is indultak, amelyekre valóban van piaci igény. Ez nem csak süket duma, konkrétan az egyik új mesterképzést többek között a jelenlegi munkaadó cégem kérésére is tették meg.
- A Corvinus ösztöndíjjal alacsonyabb az önköltséges hallgatók aránya.
- A Corvinus ösztöndíj fedezi az idegennyelvi hozzájárulást is.
- Önköltségesről könnyebb átkerülni Corvinus ösztöndíjra, mint az államira.
- Jelentősen növelték az ösztöndíjak összegét.
- Digitalizálták a TO egy részét, valamivel gyorsult az ügyintézés.
- Az egyetemnek saját appja lett, amely meglepően igényesre sikeredett, eddig nem volt gond a működésében és hasznos is.
- Jelentős béremelést kaptak a dolgozók (nem csak az oktatók), illetve idén választhatnak az oktatók, hogy főként kutatni vagy tanítani szeretnének.
Hátrányok:
- Jócskán növekednek a tandíjak.
- Jócskán növekednek az egyéb költségek. Gondolok itt pl. az ismétlő vizsgák díjára.
- Sokkal kevesebben kapnak tanulmányi ösztöndíjat.
- Évente felülbírálják a Corvinus ösztöndíjra a jogosultságot. Sokkal könnyebb kiesni belőle, mint az államiból. Legalább 3,8 súlyozott átlag kell az előző két félévben, de ez is növekedik, ha a többi szaktárs jól teljesít.
- A TO-s nénik szokás szerint tájékozatlanok és teljesen rugalmatlanok. Az átalakulással kapcsolatban se tudnak egy csomó mindent, amit kéne.
- Az egyetemi oktatók nem tudnak lépést tartani és tájékozódni az átalakulással kapcsolatban. Teljesen általános, hogy meglepődnek egy-egy dolgon, ami ezzel kapcsolatos, pedig őket is érinti.
Összességében tehát vannak előnyei, és hátrányai is. Azt azért hozzá kell tenni, hogy az átalakulást egy tapasztalt menedzser vezényli, nem a nagypofájú rektor. Nyilván az sem biztos, hogy ez az egész más egyetemeken is így történne, nincs sok Anthony Radev az országban.
Jócskán növekednek a tandíjat...
Csak bírjuk majd fizetni amikor odakerülnek a gyerekeink X év múlva.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!