Egy fclszallo repiilogcp 114 m magasan van, cppcn 324 km/h scbesscggcl repiil, a viz-

szintesscl 230

-os szogben. Ebben a pillanatban, pentosan a foldon alio kutya folott, kiesik

cgy borond a csomagterbol. Milyen messze er foldet a kutyatol a bofond?


Ez a feladat, az eredmenynek 782.67m-nek kell lennie.

Megkoszonnem ha valaki levezetessel megoldana, vagy csak megmondja hogyan kene



2019. febr. 26. 17:44
 1/2 A kérdező kommentje:
Egy felszallo repulogep 114 m magasan van, eppen 324 km/h sebesseggel repul, a vizszintessel 23 fokos szogben. Ebben a pillanatban, pontosan a foldon allo kutya folott, kiesik egy borond a csomagterbol. Milyen messze er foldet a kutyatol a borond?
2019. febr. 26. 17:46
 2/2 anonim ***** válasza:

1, Át kell váltani m/s-ba a sebességet 324/3,6= 90 m/s

2, Fel kell bontani a kezdeti sebességet vízszintes(x) és függőleges(y) irányú összetevőkre.

v(x) = cos(23)*90 = 82,85 m/s ; v(y) = sin(23)*90 = 35,17 m/s

3, Ki kell számolni, mennyi idő alatt éri el a földet

0 = h + v(y)*t - g/2 * t^2 behelyettesítve(ha g=10 m/s^2 el számolunk) 0=114+35,17*t-(10/5)*t^2 --> másodfokú egyenlet megoldóképlete --> a negatív eredmény időre nyilván nem játszik, marad a t = 9,447 s

4, Ki kell számolni, hogy ennyi idő alatt menyit tett meg vízszintesen, mivel semmilyen lassító/gyorsító erő nem hat rá vízszintesen(hat rá, de a légellenállással, mivel nincs megadva semmilyen adat nyilván nem tudunk számolni), ezért a vízszintesen megtett út:

x = v(x) * t = 782,68 m (az eltérés a kerekítésekből adódik)

2019. febr. 26. 19:05