A vízszint magasságát a vízbe ütött karóval mérjük. A karó hossza 1/8 része a folyó medre alatt, a talajban van. Az 1/5 része kilátszik a vízből. A folyó mélysége 3,6 m. Milyen hosszú a karó?2018. máj. 13. 11:08
1/4 anonim válasza:
A karó hossza legyen x.
Tudjuk, hogy:
x - 3,6 = (1/8) x + (1/5) x
Ezt rendezed és meg is kaptad.
Ha nem megy, akkor ez megcsinálja helyetted:
2/4 anonim válasza:
Ha a karó hossza x, akkor 1/8*x hossz van a talajban, 1/5*x a vízszint felett és 3,6 m a folyóban.
Azt kell végig gondolni, hogy lehet-e a karónak valamelyik része valahol máshol, mert ha nem, akkor ennek a 3 résznek a hossza pont annyi, mint a karó hossza:
1/8*x + 3,6 m + 1/5*x = x,
27/40*x = 3,6 m,
x = 16/3 m ≈ 5,33 m.
3/4 anonim válasza:
A képlethez még egy kis magyarázat:
A karó 3 részből áll:
A földben alatti része: (1/8) x
A vízben lévő része 3,6 m
A levegőben lévő része (1/5) x
Ezeknek az összege értelemszerűen a karó teljes hossza, azaz x lesz.
4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek, életmentők vagytok így teljesen értem!
2018. máj. 13. 11:33