Hogyan kell ezt a szöveges feladatot megcsinálni?

A vízszint magasságát a vízbe ütött karóval mérjük. A karó hossza 1/8 része a folyó medre alatt, a talajban van. Az 1/5 része kilátszik a vízből. A folyó mélysége 3,6 m. Milyen hosszú a karó?

2018. máj. 13. 11:08
 1/4 anonim ***** válasza:

A karó hossza legyen x.

Tudjuk, hogy:

x - 3,6 = (1/8) x + (1/5) x


Ezt rendezed és meg is kaptad.


Ha nem megy, akkor ez megcsinálja helyetted:

[link]

2018. máj. 13. 11:13
 2/4 anonim ***** válasza:

Ha a karó hossza x, akkor 1/8*x hossz van a talajban, 1/5*x a vízszint felett és 3,6 m a folyóban.


Azt kell végig gondolni, hogy lehet-e a karónak valamelyik része valahol máshol, mert ha nem, akkor ennek a 3 résznek a hossza pont annyi, mint a karó hossza:

1/8*x + 3,6 m + 1/5*x = x,

27/40*x = 3,6 m,

x = 16/3 m ≈ 5,33 m.

2018. máj. 13. 11:14
 3/4 anonim ***** válasza:

A képlethez még egy kis magyarázat:

A karó 3 részből áll:

A földben alatti része: (1/8) x

A vízben lévő része 3,6 m

A levegőben lévő része (1/5) x


Ezeknek az összege értelemszerűen a karó teljes hossza, azaz x lesz.

2018. máj. 13. 11:16
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek, életmentők vagytok így teljesen értem!
2018. máj. 13. 11:33