20 km-en sineket raknak le.25 m-es és 12,5 m-es sinek vannak. Ha előbb felhasználjuk az összes 25m akkor 12,5 méteresnek az 50%-ára van szükség. Ha az összes 12,5m használjuk fel akkor a 25 méteresnek csak a 66 2/3%-ra van szükségünk. Hány darabot használtunk a különböző sínekből?

#házi #matematika #egyenletrendszer #9-10 osztály matek
2018. szept. 30. 19:49
 1/4 anonim ***** válasza:

Legyen x a 25 méteres, y a 12,5 méteres sínek száma.

Első esetben:

az összes 25 méteres sínt és a fele 12,5 méteres sínt használjuk fel, tehát a sínek összhossza:

25x+0,5*12,5z=20000

Másik esetben:

12,5y+2/3*25x=20000

Ez valóban egy elsőfokú, kétismeretlenes egyenletrendszer, remélem meg tudod oldani.

2018. szept. 30. 20:58
 2/4 A kérdező kommentje:
Meg tudom oldani, köszönöm!
2018. szept. 30. 21:10
 3/4 anonim ***** válasza:

Jelöljük x-el az összes 25 méter hosszúságú sínt és y-al az összes 12,5 méter hosszúságú sínt, ekkor a következő kétismeretlenes egyenletrendszert kapjuk:

20000 = x*25+y*0,5*12,5

20000 = x*2/3*25+y*12,5


Kicsi rendezés után:

20000 = 25x+6,25y

20000 = 50/3x+12,5y


Első egyenletet szorozzuk be 4-el, a másodikat pedig 2-vel hogy, ekkor kapjuk:

80000 = 100x+25y

40000 = 100/3x+25y


Felső egyenletből vonjuk ki az alsót:

40000= 200/3x

x= 600


Valamelyik egyenletbe visszahelyettesítve kapjuk, hogy y=800. Tehát összesen 600 db 25 méteres sínünk és 800 db 12,5 méteres sínünk volt.


Első egyenletnél:

600 db 25 méteres és 400 db 12,5 méteres sínt használtunk fel.

Második egyenletnél:

400 db 25 méteres és 800 db 12,5 méteres sínt használtunk fel.


Ell:

1. egyenlet:

600*25+400*12,5 = 20000

20000 = 20000

2. egyenlet:

400*25+800*12,5 = 20000

20000 = 20000

2018. szept. 30. 21:11
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!!
2018. szept. 30. 21:21