Florfi11 kérdése:

Az 1173. feladatot hogyan kéne megcsinalni?

[link]

2019. febr. 11. 09:25
 1/2 anonim ***** válasza:

Ha nem 4-féle víz lenne, hanem csak 2, akkor menne? Mert ha igen, akkor csináld azt, hogy megnézed, mi van, ha csak az első kétfélét öntöd össze, ebből lesz egy Tx hőmérsékletű m1 + m2 tömegű víz. Aztán számold ki, hogy ezt összeöntve a 3.-kal milyet kapsz majd, az lesz a Ty hőmérsékletű m1 + m2 + m3 tömegű, végül ezt összeöntve a negyedikkel megkapod a végeredményt.


Valami olyasminek kéne kijönni (ha figyelsz a számolásra, és nem rontod el), hogy

(1*(80 °C) + 2*(50 °C) + 3*(40 °C) + 4*(70 °C))/(1 + 2 + 3 + 4) = 58 °C.


A másik, kicsit elegánsabb megoldás pedig az, hogy megnézed, mennyi energia kell összesen, hogy felmelegítsd az 1, 2, 3, 4 kg tömegű vizeket az adott hőmérsékletekre mondjuk 0 °C-ről, és megnézed, milyen hőmérsékletűre kéne felmelegíteni az (1 + 2 + 3 + 4) kg tömegű vizet, hogy ugyanennyi energiát használjunk el. Ugye mivel ilyen feladatokban a rendszert zártnak tekintjük, az energia megmarad, tehát ez a kettő egyenlő:

c*m1*T1 + c*m2*T2 + c*m3*T3 + c*m4*t4 = c*(m1 + m2 + m3 + m4)*T,

a hőkapacitás mindenhol ugyanaz, tehát az kiesik, az össztömeggel oszthatunk, és készen vagyunk.

2019. febr. 11. 10:34
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget
2019. febr. 11. 13:11