A kislányom eléggé szenved a kémiával, és szeretnék neki segíteni, viszont a tanár nagyon nehéz feladatokat adott fel. Valaki, aki tanulós kedvében van, tud segíteni?


270 cm3 etanolt és 250 cm3 vizet összekeverve 4,0%-nyi térfogatcsökkenés lép fel. Hány térfogat% etanolt tartalmaz a keletkező alkohol-víz elegy?

• Hány tömeg%-os CuSO4-ra nézve az az oldat, amelyiket úgy készítettünk, hogy 50 g CuSO4∙5H2O-t oldottunk 450 g vízben?

• Az ammónia igen jól oldódik vízben. 20 °C hőmérsékleten 1 dm3 víz 750 dm3 légköri nyomású ammóniát képes föloldani. Tudjuk, hogy ezen a hőmérsékleten és nyomáson bármely gáz 1 móljának térfogata 24,0 dm3, vagyis a gázok moláris térfogata 24,0 dm3/mol. (A víz sűrűsége ρ = 1,00 g/cm3.)

a) Mi a neve az ammónia (NH3) vizes oldatának?

b) Hány tömegszázalékos oldatot kapunk?

c) Mekkora az oldatban az ammónia- és vízmolekulák számának aránya? (Tekints el a molekulák közötti sav-bázis reakciótól, számolj úgy, mintha az oldatban nem lennének ionok!)

• 120 g 10 tömeg%-os CuSO4-oldatban feloldunk még 80 g kristályos réz-szulfátot (CuSO4∙5H2O). Hány tömeg%-os lett a keletkező oldat?

• Hány tömeg%-os cukoroldatot kell ahhoz készítenünk ahhoz, hogy az oldatban minden cukormolekulára 30 db vízmolekula jusson? A cukor képlete C12H22O11.

Köszi :))))



2019. jan. 19. 12:35
 1/5 anonim ***** válasza:

B.)


először számoljuk ki a móltömegeket:


M(CuSO4)= 63,5+32+4*16 = 159,5 g/mol

M(H2O ) = 2+16 = 18 g/mol

M(CuSO4*5 H2O) = 159,5 + 5* 18 =249,5 g/mol kerekítsük fel 250 g/mol -ra



1 mol CuSO4*5 H2O -ben van 5 mol víz

250 g CuSO4*5 H2O -ben van 90 g víz

50 g CuSO4*5 H2O -ben van X g víz


X= 50*90/250 = 18 g vizet viszünk be a kristályvizes sóval


Akkor az oldatban van : 450 g + 18 g = 468 g víz és 50-18= 32 g CuSO4


Oldat tömege = 450 g + 50 g = 500 g


c= oldott anyag tömege / oldat tömege *100% = 32/500 *100% = 6,4 %

2019. jan. 20. 09:38
 2/5 anonim ***** válasza:

Szerintem a b) inkább 34,69 tömegszázalék.

750 dm3 az 31.25 mol lesz (24 dm3 1 molom van, így 750dm3-en 31.25 mol lesz, egyenes arányosság)

A 31.25 mol az M=m/n alapján m=M×n ahol m=531.25 g.

1 dm3 víz meg 1000 cm3 azaz 1000g

1000+531.25=1531.25g az oldat tömege. Ebből 531.25 g oldott anyag van benne. A képlet, amibe be kell helyettesíteni, az az m(oldott anyag)/m(oldat) (azaz az oldott anyag és az oldat hányadosa ×100=34,69~34.7 m/m%

2019. jan. 21. 18:09
 3/5 anonim ***** válasza:
ja, első: mellesleg a c az a koncentráció, ami tömegkoncentráció esetén c=m(oldott anyag)/V(oldat), valamint anyagmennyiség koncentráció esetében c=n(oldott anyag)/V(oldat).
2019. jan. 21. 18:11
 4/5 anonim ***** válasza:
És a b) feladat aaz ammóniára kérdezett, te kicsit eltévedtél xD
2019. jan. 21. 18:13
 5/5 anonim ***** válasza:

#2,3,4 Ha volt 7 kérdés abból én egyre válaszoltam, akkor miért engem oltogatsz, miért nem válaszolsz inkább a másik 5-re ?


én nagy B-t írtam, igen lejjebb van kis b, de ettől még szerintem a kérdező rájött arra, hogy mire válaszolok.


Az a kis "c" -s fejtegetésed teljesen értelmetlen. Először is tök mindegy milyen betűt használsz, ahány könyv ahány iskola, ahány leírás annyi féle betűt használnak. Pont c bármikor lehet a koncentráció , (tudod concentratio), a mértékegységből derül ki, hogy milyen koncentrációról van. Az viszont szabály, ha nincs semmi írva a százalék mellé semmi akkor tömeg százalék.

( igazából ez akkor izgalmas, ha egyszerre több tantárgyban használjuk ugyanazt a kifejezést és más betűvel jelöljük... )

2019. jan. 23. 18:55