Valaki segítene a fizika leckébe?


Ezt a 2 feladatot levezetné?

Határozza meg a szén-monoxid (CO) gáz sűrűségét 27°C hőmérsékleten és 105 Pa nyomáson!


Egy palackban 0,1 m3 héliumot tárolunk 150 atmoszféra nyomáson. Hány léggömböt lehet ennyi gázzal felfújni, ha a ballonok átmérője 30 cm és bennük a gáz nyomása 1,2 atmoszféra?



2018. nov. 28. 18:12
 1/2 anonim ***** válasza:

1. Feladat


ρ(CO) = ? [kg/m3]

T(CO) = 27 [C] = 300,15 [Kelvin]

p(CO) = 105 [Pa] = 0.105 [kPa]


(1) sűrűség képlete: ρ = m/V

(2) Ideális gáztörvény: p*V = n*R*T


Ahol az n = m/M


Ebből következik: p*V = m/M * R * T


(3) Rendezést követően: p*M / R*T = m/V


(3) Ebből következik, hogy a sűrűség: ρ = p*M / R*T


Szükséges adat, amit nem adott meg a feladat, de szükséges a CO moláris tömege: M(CO) = 28 g/mol ; illetve szükséges az egyetemes gázállandó: R = 8,314 liter/molKelvin


ρ = p*M / R*T = (0,105 [kPa] * 28 [g/mol] ) / (8,314 [l/molKelvin] * 300,15 [Kelvin] ) = 0,001178 [g/liter] = 1,178 * 10^-3 [g/liter]

2018. nov. 29. 12:05
 2/2 anonim ***** válasza:
(Első vagyok) 1 [g/liter] = 1 [kg/m3]
2018. nov. 29. 12:06