Most vagyok 9. osztályos, van egy tantárgy amit nem értek (10-ből 10 ember szerint a tanár az idióta), az pedig a fizika.

Mindenből 4-5 vagyok, a fizika eddig 3,50

Van egy szorgalmi feladat, amit ha megcsinálok ötöst kapok, ez így eddig oké, de el is kell magyarázni a táblánál ami már kicsit gond.

Egy 800N súlyú ember összecsavart lepedőből font, függőleges kötélen menekül az égő ház emeletéről.

a. Hogyan kell leereszkednie anélkül, hogy a kötél elszakadna, ha a kötél maximális terhelése 700N?

b. Mekkora sebességgel érkezik le, ha az emelet magassága 4 méter?

Ezt kellene valahogy úgy megcsinálnom hogy el is tudjam magyarázni a táblánál.

Segítenétek?



2018. nov. 27. 15:22
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Milyen erők hatnak az emberre?


Egyrészt húzza lefelé a nehézségi erő: m*g

Másrészt az ember húzza lefelé a kötelet, vagyis tartja magát, hogy ne szabadon essen.

700N terhelés azt jelenti, hogy max ekkora erővel húzhatja a kötelet, különben elszakad.

Ha emberünk 700N erővel húzza a kötelet, akkor a kötél ugyanekkora erővel de ellentétes irányú erővel hat az emberünkre, azaz az ember kezénél ébred egy 700N nagyságú felfelé mutató erő.


Fe = 800N-700N=100N


Tehát emberünknek úgy kell lefelé haladnia a kötélen, hogy végig 100N eredő erő hasson rá.

Ezt úgy tudja megtenni, hogy felvesz egy jó kesztyűt és folyamatosan csúszik a kötélen lefelé, de úgy csúszik, hogy egyenletes 700N erőt fejt ki a kötélre és egyenletesen gyorsulva csúszik lefelé. Nem foghatja meg annyira a kötelet, hogy megálljon, vagy lassítson, mert akkor a kötél elszakad. De fékezheti magát a kötél segítségével.


Ekkor emberünk a=Fe/m = 100N/80kg = 1,25m/s^2-el fog (legalább) gyorsulni.


Kérdés, hogy mennyi idő alatt lehet ezzel a gyorsulással 4 métert megtenni?

s = a/2*t^2

t = gyök(2s/a) = gyök(8m/1,25m/s^2) = gyök(6,4s^2)=2,53 s


v = a*t = 1,25*2,53 = 3,16m/s

2018. nov. 27. 16:32
 2/4 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm. :D

Már csak azt kell kitalálni hogy hogyan mondom én ezt el füzet nélkül.

Mert anélkül kell felírni, elmagyarázni stb.

Köszi :D

2018. nov. 27. 17:23
 3/4 anonim ***** válasza:

Úgy kezd, hogy berajzolod az erőket.

Az emberre hat az mg erő lefelé.

Az ember kezénél hat egy K erő lefelé, amivel az ember húzza a kötelet, és ugyanitt egy K' ellenerő, ami felfelé mutat.


Az ábráról leolvasható, hogy

F(eredő-kötél)=K

F(eredő-ember)=mg-K

2018. nov. 27. 17:32
 4/4 anonim ***** válasza:
Azt azért meg kell jegyezni, hogy a levezetést és a megoldást egyenlőtlenségekkel kell megadni, mert pusztán a határhelyzetre való megoldás az általánosság megszorítását jelenti.
2018. nov. 27. 20:10