Nem mennek a körmozgásos feladatok. Megtudná oldani valaki ezt a feladatot amit leírtam?


Egy repülőgép 500m sugarú körpályán 360km/h sebességgel halad. Mekkora a körmozgásának periódusideje, fordulatszáma,szögsebessége,centripetális gyorsulása


Aki segít annak előre is köszi!



2018. nov. 28. 10:41
 1/4 2*Sü ***** válasza:
100%

Ha 500 méter sugarú a kör, akkor a kör kerülete:


K = 2 * r * π = 2 * 500 * π = 3141,159 m


Ez az távolság, amit egy kör megtétele után megtesz az repülőgép, azaz ha 3141,159 métert megtesz, a kör ugyanazon pontjára kerül ismét.


Periódusidő: az az idő, ami alatt a repülőgép egy teljes kört – jelen esetben 3141,159 métert – megtesz. Ez egyszerűen a v = s / t átrendezésével kapott t = s / v képlettel kiszámolható, ahol s a kör kerülete – hiszen egy periódus alatt ennyi távolságot kell megtennie –, v meg a repülőgép sebessége, ami adott. (Persze mivel azonos mértékegységekkel lehet csak műveletet végezni, a sebességet át kell konvertálni m/s-ra.) Illetve annyi, hogy a periódusidőt a legtöbbször nagy T-vel szokás jelölni.


A fordulatszám azt mondja meg, hogy egy egységnyi idő alatt – mondjuk 1 másodperc alatt – hány teljes kört tesz meg a repülő. (Ennek a mértékegysége 1/s lesz.) Logikusan gondolkodva, ha a repülő 1 másodperc alatt teszi meg a teljes kört, akkor 1 kört tesz meg másodpercenként. Ha 3 másodperc alatt teszi meg a teljes kört, akkor 1 másodperc alatt egy 1/3 kört tesz meg. Ha 1/4 másodperc alatt tesz megy egy kört, akkor 1 másodperc alatt 4 kört tesz meg. A fordulatszám a periódusidő reciproka: f = 1 / T.


A szögsebesség – amit ω-val szoktak jelölni – azt mondja meg, hogy egy egységnyi idő alatt a körnek mekkora szögét súrolja a repülőgép. A szöget radiánban szokás megadni, ahol a teljes kör – ami ugye 360° – az radiánban 2π. Ha az nézzük, hogy a periódusidő az az idő, ami alatt egy kört megtesz a repülő, akkor adódik, hogy ω = 2π/T. Ha meg azt nézzük, hogy a fordulatszám az, ami megmondja, hogy egységnyi idő alatt hány kört tesz meg a repülő – azaz hányszor súrolja a teljes kört, azaz 2π szöget –, akkor meg abból adódik, hogy ω = 2π * f.


A centripetális gyorsulás képletének megtalálását rád bízom. Segítség:

1. Tankönyv

2. Google: centripetális gyorsulás (első találat)


~ ~ ~


Viszont mindezek benne kell, hogy legyenek a tankönyvedben. Onnan sem nehezebb elolvasni, mint itt a képernyőn.

2018. nov. 28. 11:08
 2/4 Wadmalac ***** válasza:
Ezt még bírni fogja a pilóta. 2g.
2018. nov. 28. 11:48
 3/4 Wadmalac ***** válasza:
(amúgy 3,6 g, a nehézségivel együtt, csaltam. :D)
2018. nov. 28. 13:53
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek és az első válaszolónak annyit hogy acp=vk2/r és hogy kösziii
2018. nov. 28. 17:36