Egy biciklin az éppen használt áttételben az első lánckerék n1 = 42 fogú, a hátsó lánckerék n2 = 28 fogú. A pedálkar hossza l = 17 cm, a kerék átmérője d = 28” ≈ 71 cm. A biciklis és a bicikli együttes tömege m = 80 kg.

Mekkora erővel kell nyomnia a pedált a biciklisnek, ha egy 14%-os emelkedőn egyenletes sebességgel akar felfelé haladni?

Segítség: Egy α hajlásszögű lejtő 100 · tg α %-os. A légellenállástól és a gördülési ellenállástól

tekintsen el!


Ötletem sincs, hogy egyáltalán, hogy lehetne elkezdeni.


2018. nov. 26. 14:04
 1/4 anonim ***** válasza:
Nekem sincs. Hála a jó istennek már nem is kell foglalkoznom vele. Téged meg sajnállak, kitartást hozza!
2018. nov. 26. 14:21
 2/4 anonim ***** válasza:

Ez egyszerű mechanikai áttétel.


A lejtő okozta lejtőirányú erőből kell kiindulni. F=m*g*sin(alfa). alfa ugye adott, alfa=arctg(0.14).


Ez az erő hat a kerékre. Mivel a szöggyorsulás zérus, a nyomaték a hátsó keréken M=F*d/2.


A nagyobbik lánkeréken nyilván a fogazatok arányában nyomatéknövelés történik:


M1=M*42/28.


Na ezt a nyomatékkot fejted ki a pedálkarhosszon. Tehát F1=M1/k, ahol k a pedál hossza.

2018. nov. 26. 21:44
 3/4 A kérdező kommentje:

"A nagyobbik lánckeréken nyilván a fogazatok arányában nyomatéknövelés történik:

M1=M*42/28."


Ennek nem értem a fizikáját. Itt most tulajdonképpen mi történik? Miért magától értetődő, hogy "nyomatéknövelés" történik?

2018. nov. 26. 21:51
 4/4 anonim ***** válasza:

Pedig magától értetődő, a két oldalon a nyomaték és a fordulat szorzatának egyenlőnek kell lennie. Más különben nem stimmelne a teljesítménymérleg sem. Annyi teljesítményveszteség nincs, hogy elfüstöljön a lánckerék, és annyi többlet sincs, feltéve hogy nem hordasz még a csomagtartódban néhány kiskínait, akik pluszban hajtanák.


Máskülönben a lánc el is szakadna, ha a kerületi sebességek nem lennék azonosak.

Ill. a kerületi erőknek is egyenlőknek kell lennie... Rajzold le a hajtásláncot, akkor jobban megérted.

2018. nov. 27. 17:41