Dogában idáig tuxtam eljutni a szöveges feladatot átírva számokba majd egy picit számoltam és ez lett belőle:

x^2-3x=54

Tudom,hogy 9,de fejben jutottam el idáig, csak ez a hatvány bekavart, és nem tudtam leírni.

Valaki röviden elmagyarázná?

Köszi.



2018. nov. 28. 17:28
 1/2 anonim ***** válasza:

Ha tanultátok a másodfokú egyenlet megoldóképletét, akkor rendezed:


x^2 - 3x - 54 = 0, itt a=1, b=-3, c=-54, behelyettesítesz a képletben, kész vagy.


Ha még nem tanultátok a megoldóképletet, de már foglalkoztatok a teljes négyzetes alakkal, akkor az átrendezést követően lehet teljes négyzetté alakítani, ekkor:


(x-1,5)^2-56,25 = 0, ezt már egyszerűen meg tudod oldani.


Ha ezt sem tanultátok, és valami egész megoldást várunk a feladatra, akkor megtehetjük azt, hogy az eredeti egyenletben kiemelünk x-et:


x(x-3)=54


Ha x egész, akkor x-3 is egész, ezért a bal oldalon két egész szám szorzata van. Írjuk fel az 54-et két egész szám szorzataként:

1*54

2*27

3*18

6*9, más megoldás nincs, ami ezektől különbözne.

Látható, hogy nekünk a 6*9 lesz a nyerő, vagyis ha x=9, akkor x-3=6, így ez lesz a megoldás.

Ha negatív szám is lehet eredmény, akkor x=-6 lesz, ekkor x-3=-9, így ezek szorzata lesz 54.

2018. nov. 28. 17:41
 2/2 A kérdező kommentje:

Gyakorlatilag úgy csináltam, mint a harmadikat, a többit nem vettük. Szóval ki kellett következtetnem, mert másodfokút még nem is vettünk, semmi hasonlót.. Ha a tanár ezért le mer vonni pontot, megfojtom egy kanál vízben..

De azért köszi! És te leszel a bizonyíték, ha emiatt lesz sz.r jegyem,hogy bizony ő az,aki eleve olyat adott, amit nem tanultunk. :D

2018. nov. 28. 18:04