Egyenlet rendszerek, hogyan kell megoldani ezt a feladatot?


Nem boldogulok a matekkal ha valaki leírna nekm hogyan kell megoldani ezt a feladatot nagyon hálás lennék.


I.: 2x²+3y=-1

II.: x-5y=6


2018. nov. 25. 21:14
 1/5 anonim ***** válasza:
A 2. egyenletből kifejezed az x-et, majd visszaírod az 1.-be, így kapsz egy másodfokú egyenletet, csak meg kell oldani.
2018. nov. 25. 21:19
 2/5 anonim ***** válasza:

Most csak a Kezdő lépéseket írom le:

I.: 2x²+3y=-1


II.: x-5y=6


II.-ből fejezd ki x-et (x=6+5y), és helyettesítsd

az I.-be: 2(6+5y)²+3y=-1, majd négyzetre emelés

után megoldod y-ra a kapott másodfokú egyenletet:

72+120y+50y²+3y+1=0, azaz 50y²+123y+73=0.

A kapott két gyököt vissza kell helyettesíteni a II.-be. Sz. Gy.

2018. nov. 25. 21:29
 3/5 anonim ***** válasza:
Folytatás: (y+1)(50y+73)=0 y1=-1 ill. y2=-73/50. Sz. Gy.
2018. nov. 25. 21:34
 4/5 anonim ***** válasza:

Kicsit egyszerűbb a megoldás (nem kell a négyzetre emeléssel és az összevonással bajlódni), hogyha itt is az egyenlő együtthatók módszerét használjuk; szorozzuk az első egyenletet 5-tel, a másodikat 3-mal:


10x²+15y=-5

3x-15y=18


Ha most a két egyenletet összeadjuk, akkor ezt kapjuk:


10x²+3x=13, ezt rendezve

10x²+3x-13=0 egyenletet kapjuk. Ezt a tanult módon már meg tudjuk oldani, és ha x értékei megvannak, akkor a hozzájuk tartozó y értékét úgy kapjuk meg, hogy valamelyik egyenletbe behelyettesítünk, és végigszámoljuk.

2018. nov. 25. 21:52
 5/5 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy én értem félre, de ez két különálló feladat? Mert ha igen, akkor nem lehet megoldani, maximum az x-et vagy y-t tudod kifejezni. Két ismeretlen, két egyenlet kéne, hogy megoldható legyen.
2018. nov. 26. 01:44