4^2x-1/4 = 4^3. Hogy kell meg oldani?


Exponenciális egyenlet



Négy a kettő x minusz egy a negyeden egyenlő négy a harmadikon



2018. nov. 11. 22:47
 1/5 anonim ***** válasza:

Tehát így akarod írni: 4^(2x-1/4) = 4^3

Innen nyilvánvaló, hogy 2x-1/4 = 3.

2018. nov. 11. 22:56
 2/5 anonim ***** válasza:

Használj zárójeleket!

4^(2*x-1/4) = 4^3

Az exponenciális függvények szigorúan monoton növekedése miatt ez az egyenlet akkor igaz, ha a két kitevő is egyenlő:

2*x-1/4 = 3

2*x = 12/4 + 1/4

2*x = 13/4

x = 13/8 = 1,625

2018. nov. 11. 22:57
 3/5 A kérdező kommentje:
2, elbasztad....
2018. nov. 16. 14:59
 4/5 A kérdező kommentje:

x= 6,5


Mert bal oldalon 2x van jobb oldalon 13, ezt el kell osztani 2vel és kijön.


2x-1/4=3 ../*4

2x-1=12 ../+1

2x=13 ../:2

x=6,5

2018. nov. 16. 15:03
 5/5 anonim ***** válasza:

Nem basztam el. Igazán örülök, hogy ennyire kedvesen értékeled a segítségemet.

Ellenőrizd le számológéppel, az x=1,625-et felhasználva eredményként 64-et kapsz, az egyenlőség tehát fennáll.

A jobb oldal kettővel való osztását megtettem. Ezért lett a jobb oldalán 13/4-ből 13/8.

Te viszont rosszul végezted el a 4-gyel való szorzást, az x szorzóját nem növelted. Akkor ekvivalens a két oldal, ha minden tagot beszorzol, tehát 4*(2*x-1/4) = 4*(3). Ezen a módon az egyenletet egyszerűsítve te is 13/8-ot kapsz eredményül.

2018. nov. 16. 18:29