sqrt(2x + 3y) + (x + 2)² = 02018. nov. 14. 10:58
1/8 anonim válasza:
Mivel ha egy számot négyzetre emelsz, akkor az a szám nem lehet negatív, tehát (x+2)^2 nemnegatív.
Másrészt a gyök alatt csak nemnegatív szám állhat, aminek a gyöke csak nemnegatív lehet, azaz sqrt(2x + 3y) is nemnegatív.
Két nemnegatív szám összege akkor és csak akkor 0, ha mind2 0.
Innen már csak egy egyszerű egyenletrendszer.
3/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2018. nov. 14. 11:43
5/8 A kérdező kommentje:
Miért pontoztátok le az elsőt?
Én is úgy akartam csinálni, mint ahogy a második és a harmadik írja, de úgy nem lehet megoldani. Marad két ismeretlen és lesz benne, x, x másodikon, harmadikon, negyediken.
2018. nov. 14. 11:48
6/8 anonim válasza:
Beszélsz hülyeségeket! Két ismeretlen, egy egyenlet -> egy függő, és egy független változó. Visszahelyettesítesz, ellenőrzöd!
7/8 anonim válasza:
Te beszélsz hülyeségeket, mivel négyzetre emelés után hamisgyökök születnek (sőt, végtelen sok, ahogyan azt láthatod), mivelhogy a négyzetre emelés nem ekvivalens művelet a valós számok halmazán (avagy ha négyzetre emelés után az 1=1 egyenletet kapod, attól még lehet, hogy a -1=1 egyenletet emelted négyzetre, ami pedig alapból nem igaz). Ezért ez az egyenlet csak úgy oldható meg, ahogyan azt az első válaszoló felvázolta.
8/8 anonim válasza:
Folytatva #1-ben elkezdett gondolatot, adódik egyrészt, hogy x=-2 és így válik a másik tag zérussá. Innen felhasználva, hogy az egyenlet első tagja is zérus adódik, hogy -4+3y=0, azaz y=4/3. Megoldás tehát az x=-2 és y=4/3 esetén lehetséges. Sz. Gy.