Hogy lehet meghatározni egy egyenes forgáskúpba írt maximális térfogatú téglatest térfogatát a számtani- és mértani köpek közötti egyenlőséggel, ha csak a kúp alapkörének sugarát és a magasságát ismerjük?


2018. okt. 15. 14:17
 1/8 anonim ***** válasza:
A téglatest térfogatát felírtad már a sugár és a kúp magasságának a fv-ében?
2018. okt. 15. 16:33
 2/8 A kérdező kommentje:
A magasságot sikerült, de az alaplap oldalai annyira együtt mozognak, hogy az egyik nélkül nem tudom kifejezni a másikat.
2018. okt. 15. 19:00
 3/8 anonim ***** válasza:
A V: (R,M)->V(R,M) függvény kell.
2018. okt. 15. 20:47
 4/8 A kérdező kommentje:
Tudom, hogy mi kéne, csak azt nem, hogy hogyan. Valaki fejezze már ki nekem azt a térfogatot, mert két napja próbálom és nem megy.
2018. okt. 16. 09:35
 5/8 anonim ***** válasza:

Segítségképp: szimmetriaokok miatt a téglatestnek a kúp alaplapjával párhuzamos oldallapja négyzetek lesznek.

Sőt a téglatest egyik ilyen oldallapját a kúp alaplapja tartalmazza is.

Azaz elég vizsgálni a tengelymetszetet: van egy egyenlőszárú háromszöged, amelynek az alapja 2R magassága M. A téglatest magassága legyen H.

Arányosságok alapján kell gondolkodni. Egy rögzített R sugár és egy rögzített M magassághoz létezik többféle H, és a, ahol a a téglatest alaplapjának (négyzet) oldalhossza.


Arányosság alapján pl. fel lehet írni a következőt:


R/M=(R-a/2)/(M-H)


Valójában a feladat le fog egyszerűsödni síkbelivé, mert elég megmondani azt, hogy rögzített M és R mellett mikor lesz az a*H területű téglalap maximális.


Renélem ezekből megy már.

2018. okt. 16. 10:23
 6/8 A kérdező kommentje:
Na és azt honnan mondjuk meg, hogy a téglatest ,,alaplapja" négyzet? Ertem, hogy úgy fog kijöni, a megoldás, de a feladat nem mondja meg. Nem mondhatom, hogy legyen már négyzet. De azért nagyon köszönöm az eddigi segítségeket is.
2018. okt. 16. 13:58
 7/8 anonim ***** válasza:

"Na és azt honnan mondjuk meg, hogy a téglatest ,,alaplapja" négyzet? "


Mondom, szimmetriaokok miatt következik. De! Egzaktul is lehet igazolni!


Végy egy R sugarú kört, amelybe egy a*b téglalapot írsz.


Mekkora legyen a és b, hogy a terület, azaz a*b a legnagyobb legyen? Nyílván az a=b eredménynek kell kijönnie, vagyis négyzet a keresett alakzat.


De jó hogy felhoztad ezt, legyen akkor az első feladatod, hogy ezt igazolod. Utána térjünk vissza a kúpos példára.


Téglatest egyébként akkor jönne ki, ha a kúp alaplapja ellipszis lenne. De ezt hagyjuk most...

2018. okt. 16. 16:39
 8/8 anonim ***** válasza:

Segítségképp a körbe írható téglalaphoz: A téglalap fél átlója éppen sugárnyi. Ezért az oldalak az alábbiak szerint írhatóak fel:


a=2*R*cos(alfa) és b=2*R*sin(alfa). Itt az alfa szög a két átló bezárt szögének a fele. (geometriailag kézenfekvő).


A terület ekkor:


T=4*R^2*sin(alfa)*cos(alfa).


A kétszeres szögekre vonatkozó trigonometriai azonosságból:


T=2*R^2*sin(2*alfa)


Mivel R=állandó, és nem zérus, így elég vizsgálni, hogy az


f: alfa->sin(2*alfa) függvény milyen alfa-ra lesz maximális. Nyílván alfa=45°a megoldás, így az átlók által bezárt szög 2*alfa=90°. Ez csak úgy lehet, ha az alakzat négyzet, azaz a=b.

Remélem világos.

2018. okt. 16. 16:49