Honnan tudhatom, hogy mikor számtani egy sorozat?


Autodidakta ként elkezdtem tanulni a matematikából a számtani sorozatokat, egyik feladat gyűjteménybe találkoztam egy olyan példával melyben sorozatokról kell megállapítani, hogy számtani-e vagy sem. Hogyan tudom ezt megtenni?

Pl.: a, an = 3n - 8; b, bn = 3 + 2(n+1)



2018. okt. 14. 11:38
 1/3 anonim ***** válasza:
70%
Ha a képlet elsőfokú, akkor számtani a sorozat. (Ha nulladfokú, akkor is, ebben az esetben a különbség 0.)
2018. okt. 14. 11:45
 2/3 anonim ***** válasza:

Akkor számtani, ha az egymás utána tagok különbsége állandó:


a(n+1)-a(n) = [3*(n+1)-8]-[3*n-8] =

[3*n-5]-[3*n-8] = 3*n-5-3*n+8=3


ez konstans, vagyis a sorozat minden tagja 3-al nagyobb, mint az előző, ezért számtani sorozat.


Ha az egymás utáni tagok különbsége nem állandó, akkor nem számtani.

2018. okt. 14. 15:48
 3/3 anonim ***** válasza:

Számtani sorozatnak nevezzük az olyan sorozatokat, ahol a szomszédos tagok különbsége (differenciája) állandó. Mértani sorozat esetén a hányadosuk állandó (illetve itt van egy kivétel, azt a hányadosra való hivatkozás kizárja, az az x, 0, 0, ... sorozat, ahol x tetszőleges szám).

Első körben írjuk be n helyére az 1-et, 2-t, stb.: -5, -2, 1, 4, ...

Azt látjuk, hogy a tagok közötti különbség 3, tehát azt sejtjük, hogy egy számtani sorozatról van szó. Bizonyítása a következőképpen megy; nézzük meg a k-adik tagját a sorozatnak, ez 3k-8, majd a rá következőt, a k+1-ediket, ez 3(k+1)-8=3k-5, ezek különbsége valóban 3, és azt látjuk, hogy mindegy, hogy k értéke mennyi, mindig 3 lesz, tehát ez valóban egy számtani sorozat.

Áltlánosságban az mondható el, hogy minden számtani sorozat felírható lineáris kifejezésként, vagyis a*n+b alakban, ahol nem mellesleg a sorozat differenciája a.

A mértani sorozatokra az jellemző, hogy exponenciális kifejezésként írhatóak fel, például 2*5^n (5 az n-edik hatványon). Nézd meg, hogy erről be tudod-e látni, hogy tényleg mértani sorozat.

2018. okt. 14. 16:02