Egy mértani sorozat első három tagjának szorzata 216. Ha a harmadik számot 3-al csökkentjük, egy számtani sorozat első három tagját kapjuk. Határozzuk meg ezt a sorozatot! Hogy kapom meg az a2-őt?

Nekem elég ha elmagyarázza valaki hogy kapjuk meg az a2-őt.

2018. szept. 23. 15:28
 1/4 anonim ***** válasza:

Ha a számtani sorozat első tagja a1, akkor nyilván a másik kettő a1*q és a1*q^2. A feladat szerint ezek szorzata 216, így:


a1* a1*q * a1*q^2 = 216, vagyis

a1^3 * q^3 = 216, köbgyökvonás után:

a1*q=6, és mit ad isten, ez pont a második tag.

2018. szept. 23. 15:46
 2/4 anonim ***** válasza:
*Mértani sorozat, nem számtani.
2018. szept. 23. 15:46
 3/4 anonim ***** válasza:

Valóban hat:

[link]

2018. szept. 23. 15:58
 4/4 Tom Benko ***** válasza:
Definíció szerint a_{n-1}a_{n+1}=a_n^2. Tehát a három egymást követő tag szorzata a középső köbe. a_n^3=216, tehát a_n=6.
2018. szept. 26. 11:09