A bankba beteszek két évre valamennyi pénzt, amihez nem nyúlok hozzá, tehát nem is teszek hozzá és nem is veszek el belőle. Az első évben 15%, a masodik évben 11% a kamat. A kérdés az, hogy mennyi az átlagkamat?

Én számtani középpel csinaltam meg, de a megoldás mértani középét ír. Nem értem, hogy miért ezt kell hozzá használni?

2018. okt. 7. 13:12
 1/3 anonim ***** válasza:
0%
Félrevezető a feladat, ugyanis nincs ekkora bankkamat, még az 1%-ot sem éri el, tehát még te fizetsz a banknak a számla fenntartásáért.
2018. okt. 7. 13:26
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Ha beteszel X pénzt, akkor két év után

X*1,15*1,11 pénzed lesz.


Az átlagkamat azt jelenti, hogy mindkét évben p-szeres lesz a pénzed.

2 év után:

X*p*p pénzed lesz.


X*p*p = X*1,15*1,11

Azaz

p= gyök(1,15*1,11)


Azaz p éppen a két tényező mértani közepe.


Összefoglalva, ha olyan számok átlagát akarod kiszámolni, amiket szorzunk egymással, akkor mértani közepet kell használni.

Ha olyan számok átlagát akarod kiszámolni, amik összeadhatóak, akkor számtani átlagot.


Pl van 4000Ft-ot, egy másik embernek meg 6000, akkor az átlaguk 5000Ft.

A pénz összeadódik, a kamat szorzódik.

2018. okt. 7. 13:31
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a második válaszolónak, sikerült megértenem, ment a zöld pacsi :)
2018. okt. 7. 13:49