Én számtani középpel csinaltam meg, de a megoldás mértani középét ír. Nem értem, hogy miért ezt kell hozzá használni?2018. okt. 7. 13:12
1/3 anonim válasza:
Félrevezető a feladat, ugyanis nincs ekkora bankkamat, még az 1%-ot sem éri el, tehát még te fizetsz a banknak a számla fenntartásáért.
2/3 anonim válasza:
Ha beteszel X pénzt, akkor két év után
X*1,15*1,11 pénzed lesz.
Az átlagkamat azt jelenti, hogy mindkét évben p-szeres lesz a pénzed.
2 év után:
X*p*p pénzed lesz.
X*p*p = X*1,15*1,11
Azaz
p= gyök(1,15*1,11)
Azaz p éppen a két tényező mértani közepe.
Összefoglalva, ha olyan számok átlagát akarod kiszámolni, amiket szorzunk egymással, akkor mértani közepet kell használni.
Ha olyan számok átlagát akarod kiszámolni, amik összeadhatóak, akkor számtani átlagot.
Pl van 4000Ft-ot, egy másik embernek meg 6000, akkor az átlaguk 5000Ft.
A pénz összeadódik, a kamat szorzódik.
3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a második válaszolónak, sikerült megértenem, ment a zöld pacsi :)
2018. okt. 7. 13:49