Egy számtani sorozat első három elemének összege 24. Ha az első elemhez 1-et,a másodikhoz 2-t,a harmadikhoz 35-öt adunk,egy mértani sorozat szomszédos elemeit kapjuk.

Határozza meg a számtani sorozatot!


2011. aug. 22. 15:38
 1/4 anonim ***** válasza:

1. feladat


V=a*b*c, vagyis 840=a*b*c

a+b+c=30

számtani sorozat: egymást követő elemek különbsége: d. Ha 3 tag van, akkor általában jó megoldási technika, ha a középső elem segítségével fejezed ki a másik 2-t.

Tehát pl. 3,5,7 --> a különbség 2 --> 3=5-2 és 7=5+2

Vagyis: a=b-d, c=b+d


Tehát akkor ezeket tudod:

840=a*b*c

a+b+c = (b-d)+b+(b+d) = 30 --> b=10

Így 840 = 10*b*c illetve a+10+c=30

Ez az egyenletrendszer megadja a megoldásokat, majd ki tudod számítani a felszínt: A=2ab+2ac+2bc.

2011. aug. 22. 15:57
 2/4 anonim ***** válasza:

második:

a1+a2+a3=34

a1+a1+d+a1+2d=34

34=3a1+2d


mértani sorozatnál azt tudod, hogy az egymást követő tagok hányadosa megegyezik:


három tag: a1+1 a2+2(a1+d+2) a3+35(a1+2d+35)


ez az egyenlet jön ki:

(a1+d+2)/(a1+1) = (a1+2d+35)/(a1+d+2)

van két egyenleted->

1.34=3a1+2d

2.(a1+d+2)/(a1+1) = (a1+2d+35)/(a1+d+2)

és van két ismeretlened. Innen már csak sima egyenlet rendezés.

Ha elrontottam ne haragudj, elég régen tanultam:)

2011. aug. 22. 22:20
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat! A máosik feladatnál csak az elemek összegét rontottad el mert az 24 és nem 34,de követhető! Még 1x Köszönöm:)
2011. aug. 23. 08:02
 4/4 anonim válasza:
az 1. feladatnál az egyenletrendszerből hogyan jön ki az a és c megoldás?
2012. aug. 23. 21:48