Matematika analízis, azon belül határérték. Segítene megcsinálni valaki?


Elkezdtem,de nem vagyok benne biztos hogy jó uton járok.

Az "E"-hez kapcsolodo határérték.

Ittvan ahogy elindultam :


[link]



2018. jún. 24. 23:09
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
37%

Polinom/polinom alakú határértéknél úgy kell kiszámolni a határértéket, ahogyan azt tanultad, és ahogyan neki is kezdtél (kiemeléssel/egyszerűsítéssel). Most a számláló és a nevező foka azoonos (elsőfokú), és kiemelés után az marad, hogy (3+1/n)/(2-3/n), itt 1/n és 3/n 0-hoz tart, tehát a határérték 3/2 lesz, ami pont a legnagyobb (itt elsőfokú) tagok együtthatója volt, vagyis a főegyütthatók.

Általánosságban elmondható, hogy ha a fokszámok azonosak a számlálóban és a nevezőben, akkor a végtelenben vett határérték a főegyütthatók hányadosa lesz (itt 3 és 2 a főegyütthatók, ezek hányadosa 3/2). Ha a számláló fokszáma a nagyobb, akkor +-végtelenhez tart (ez függ a főegyütthatók előjelétől), ha a nevezőé, akkor 0-hoz.

Ezeket nem ártana átvenni még egyszer, nem megy túl magabiztosan a téma.

2018. jún. 25. 10:04
 12/15 A kérdező kommentje:
Most akkor tulajdonkeppen meddig jo a megoldasom? En az (1+1/n)^n tipusukent probaltam alakitani, de pontosan nem lehet.
2018. jún. 25. 14:13
 13/15 anonim ***** válasza:
20%

Odáig jó, hogy


lim (3/2)^n*...


Az ezt követő sorok már bajosak; végtelenjelet nem írunk a limeszbe, mert annak semmi értelme, például vegyük a


lim(x * 1/x)


határértéket. Itt beírod, hogy lim(végtelen*0), és innen hogy lépsz tovább? Arról nem is beszélve, hogy szorzatnál már nem mindig működik, hogy szétszedjük és tényezőnként nézzük a határértéket, legfeljebb konstansig, tehát az igaz, és elvileg tanultad is, hogy


lim(c*{a(n)} = c*lim{a(n)}, ahol c konstans.


A másik dolog, hogy értem én, hogy mit próbáltál, de az 1+(1/3)/n-re az nem fog működni, hogy n-edikre emeled, majd ezt az egészet 1/n hatványra, mivel nem 1+1/n alak van az alapban. Ehhez még variáljuk egy kicsit, és ezt kapjuk: 1+1/(3n), és ebből látszik, hogy nem n-edikre, hanem 3n-edikre kell emelni, és akkor lesz igaz az, hogy


lim(1+1/(3n))^(3n)=e


Röviden és tömören: az alapot mindig 1+1/valami alakra rendezzük, majd a valami hatványra emelve fog e-hez tartani a hatvány (tehát a kitevő ugyanaz kell, hogy legyen, mint ami a tört nevezőjében van, itt 3n).

Az sem elhanyagolható szempont, hogy a hatványozással változnak mind a sorozat, mind a sorozat tagjai, ezt kompenzálandó az inverz műveletet is el kell végeznünk, vagyis ha 3n-edik hatványra emeltük, akkor 3n-edik gyököt is kell vonnunk, ami szerencsére éppen megegyezik az 1/(3n)-edik hatványra emeléssel. Remélem, hogy ez tiszta, és nem kell külön kifejtenem.

2018. jún. 25. 14:37
 14/15 anonim ***** válasza:
20%

Az lemaradt, hogy a nevezőben is ugyanaz a történet:


1 + (-3/2)/n = 1 + 1/((-2/3)n), és akkor nem n-edik hatványra emelünk, hanem... ezt próbáld meg kitalálni a fentiek fényében.

2018. jún. 25. 14:42
 15/15 anonim ***** válasza:
32%

"én konkrét segítséget adtam neki, hogy hogyan tudja folytatni."


Egy elvi hibás, semmilyen célra nem vezető levezetést kár folytatni...


"Van rá azonosság, akkor miért ne szedje szét? "


Mert nem vezet sehova, csak beleviszed a kérdezőt egy feneketlen katlanba, hogy még jobban összezavarodjon.



"Áttekinthetőbb lesz az egész. Az (1+1/n)^n alakot keressük, nem pedig az (1+1/n)^(100n+6n^2)-et"


Ha értenéd amit írtam, abból világosan látnád, hogy

a válaszomban tipikusan az (1+1/n)^n alak szeparálódik ki, nem pedig az (1+1/n)^(100n+6n^2).


Vagy ha úgy jobban tetszik (gyengébbek kedvéért) akkor


(1+1/q_n)^(q_n) alakra van hozva, ahol q_n=(2n-3)/(n+4) sorozat.


Ez az algebrai átalakításokból világosan látszik, bár aki megmaradt egy gyenge általános iskolai szinten, annak ezt hiába magyarázná bárki is.

2018. jún. 25. 14:45
1 2