Mi a határértéke a következőnek?


lim (cos^2(x)-1)/x^2

x->0


Nekem mindenhogyan -∞ jön ki, pedig elvileg -1-nek kellene lennie.



2017. dec. 4. 18:04
 1/6 anonim ***** válasza:
65%

(sin x)^2 + (cos x)^2 = 1,

(cos x)^2 – 1 = –(sin x)^2.


Így

lim (cos^2(x)-1)/x^2 = lim –(sin x)^2/x^2 = – lim (sin x)/x * lim (sin x)/x.

2017. dec. 4. 18:12
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ. Én így csináltam, meg tudnád mondani hogy ezzel miért kapok rossz eredményt?


lim (cos^2(x)-1)/x^2 = lim (cos(x)*cos(x)-1)/x^2 = lim cos(x)*cos(x)/x^2 - 1/x^2 =

lim cos(x)/x * cos(x)/x - 1/x^2


Idáig még elvileg jó, és mivel tudjuk, hogy lim cos(x)/x = 1, ha x tart a 0-ba, ezért én oda be is írogattam az 1-eseket:


lim (1*1 - 1/x^2) de ez már biztosan nem jó, mert erre -∞ jön ki.


Itt miért nem lehet használni a lim cos(x)/x = 1 -et?

2017. dec. 4. 18:21
 3/6 anonim ***** válasza:
65%

> „lim cos(x)/x = 1, ha x tart a 0-ba”

Tényleg itt a bibi.


Ugye cos(x) a 0-ban 1-hez tart, annyira, hogy első rendben konstans. Szóval cos(x)/x a 0-ban olyan, mint az 1/x. Amikor felírtad a törted két tagban, akkor egy ∞ – ∞ típusú határétéket kaptál.


Amúgy annyi a lényeg, hogy a sin és a cos nem ugyanazok a függvények. A sin(x)/x tart 1-hez a 0-ban.

2017. dec. 4. 18:26
 4/6 A kérdező kommentje:

Így már értem. Nem tudom honnan szültem azt, úgy emlékeztem hogy koszinusznál is úgy van.

Köszönöm.

2017. dec. 4. 18:40
 5/6 anonim ***** válasza:
L'Hospital szabály.
2017. dec. 4. 20:13
 6/6 anonim ***** válasza:

ma 20:13:

WolframAlpha

2017. dec. 4. 20:24