Analízis 1, fgv. Végtelenbe vett határértéke feladat. Hogyan kell megoldani?


[link]


Sziasztok!

A fenti feladat megoldási lépéseire lennék kíváncsi. Addig eljutottam hogy 20. gyökjel alá berakjuk az egészet, de akkor mi lesz alatta? csak az x-es tagok szorzodnak fel? Utána mivel kell osztani? 25-el vagy 24-el? Ilyenkor általánosságba véve, mitől függ hogy mivel osztok? Az egész kifejezés legnagyobb értékével vagy mindig a nevező legnagyobb értékével?


Előre is köszönöm szépen a megtisztelő válaszokat, és azt, hogy segítesz tanulmányaimban, sajnos nem jövök rá.


2017. nov. 3. 16:17
 1/5 anonim ***** válasza:

A 20gyök-el nem sokra mész, akkor így fog kinézni a számláló:


20gyök [(x^5+2*x^3-7x)^4]


Ezzel mit csinálsz? 3 tagú kifejezést 4. hatványra emelsz és akkor lesz x^20-ontól x^4-enig mindenféle tagod.

Na ez nem vezet sehová.


A polinomos kifejezéseknél a legnagyobb tag fog dominálni, azt kell kiemelni.


Pl.:

x^3+2x^2-8x+3


Előbb-utóbb az x^3 olyan nagy lesz, hogy mindenki mást elnyom.


Szóval ez ránézésre is

4gyök(x^5) / 5gyök(x^6)-hoz fog tartani, ami x^(5/4) / x^(6/5) ezt már át tudod írni x^(1/25) alakba, ami végtelenhez tart.


A ránézős módszer helyett persze tisztességesen meg kell csinálni.

Számlálóban emeljük ki a legnagyobb tagot:


(x^5+2*x^3-7x) = x^5 * (1+2/x^2-7/x^4)


Ugyanígy a nevező:

x^6*(1+3/x^2+2/x^6)


Együtt:


[x^5 * (1+2/x^2-7/x^4)]^1/4 / [x^6*(1+3/x^2+2/x^6)]^(1/5) =


x^(5/4) / x^(6/5) * [(1+2/x^2-7/x^4)]^(1/4) / [(1+3/x^2+2/x^6)]^(1/5)


x^(1/25) * [(1+2/x^2-7/x^4)]^(1/4) / [(1+3/x^2+2/x^6)]^(1/5)


Ennek keressük a limesét.

Első tag végtelenbe tart a tört 1/1-hez

Azaz végtelen * 1/1 = végtelen.

2017. nov. 3. 16:31
 2/5 A kérdező kommentje:
Millió köszönet! :) Nagyon sokat segíttettél! Most már értem, hogy miből kell kiindulni! Egyedül az utolsó előtti lépésen gondolkozom, hogy az x^(5/4) / x^(6/5)-ből hogyan lett x^(1/25), de erre már jelentősen könnyebb rájönni, mint az egészre! :) ment a zöld.
2017. nov. 3. 17:06
 3/5 anonim ***** válasza:

Azt csak azért írtam bele, hogy figyelsz-e :)


Igazából:

Hatványok osztása:


x^(5/4) / x^(6/5) = x^(5/4-6/5) = x^(25/20-24/20) = x^(1/20)

2017. nov. 3. 17:47
 4/5 A kérdező kommentje:

Látod-látod ;)


Nagyon köszönöm! :)

2017. nov. 3. 18:12
 5/5 anonim ***** válasza:
Végtelenbe vett határértéknél a cél mindig az, hogy kiemeld a legnagyobb tagot. Persze előtte értelmes alakra hozod az egészet.
2017. nov. 3. 18:38