Sorozatok határértéke. Kaphatok segítséget?

Íme egy nagyon egyszerű határérték: [link] . Szükségem lenne egy pontos megoldásra, mert akárhány módszerrel próbálkozom, az eredmény sosem ugyanaz.

2017. jan. 1. 22:19
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Ránézésre is 0-hoz tart.

Kiemelsz a gyökből n-t:

lim 1/(n*sqrt(1-3/n^2)) = lim (1/n)/sqrt(1-3/n^2)

az 1/n 0-ba tart és a 3/n^2 szintén:

0/sqrt(1) = 0

2017. jan. 1. 23:12
 2/11 A kérdező kommentje:
Akkor itt a gyöktelenítés nem is működő módszer? Úgy értem ha beszorzom a számlálót és a nevezőt is gyök alatt n^2+3-al?
2017. jan. 1. 23:22
 3/11 anonim ***** válasza:

Gyöktelenítheted, akkor is kijön, csak semmi értelme gyökteleníteni.

"Úgy értem ha beszorzom a számlálót és a nevezőt is gyök alatt n^2+3-al?"

Ha ezt tennéd, az nem gyöktelenítés lenne. gyök(n^2-3)-mal kéne beszoroznod a nevezőt és a számlálót is.

[link]

Ha n -> végtelenbe, akkor látható, hogy csak a nevezőben lévő egyes marad.


Általánosságban is úgy kell ezeket megoldani, hogy minden tagot leosztasz a legnagyobb kitevőjű "n"-nel, jelen esetben n^2-tel. És akkor a "1/n^i"-k mind nullába fognak tartani.

2017. jan. 2. 01:03
 4/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget! Végre valaki, aki nem csak lehurrog és linkeket küld. :)
2017. jan. 2. 10:21
 5/11 anonim ***** válasza:

Csendőrelvvel is viszonylag hamar kijön;


alsó csendőr: 0, nem nehéz belátni, hogy tetszőleges n-re 1/gyök(n^2-3)>=0


felső csendőr: olyat kell keresni, ami végig (illetve bizonyos n-től kezdve végig) nagyobb vagy egyenlő lesz, mint ez a kifejezés. Ilyen például az 1/(n-3) (itt viszont n>=4-re vizsgálódunk), lássuk be, hogy jó lesz-e:


1/gyök(n^2-3)<=1/(n-3)


1/(n^2-3)<=1/(n^2-6n+9) (vesszük a reciprokot; mivel n>=4-re mindkettő pozitív, változik a reláció)


n^2-3>=n^2-6n+9


6n>=12


n>=2, tehát ez jó lesz felső csendőrnek.


Mindkét csendőr 0-hoz tart végtelenben, így a sorozatnak is muszáj lesz 0-hoz tartania.

2017. jan. 2. 10:39
 6/11 A kérdező kommentje:
És ennek hogyan állnátok neki? [link] . Ha a számlálóban van szám, egyszerűen kiviszem a tört elé szorzónak kiszámolom a határértéket beszorzom vele és kész. Nevezőnél mi a helyzet?
2017. jan. 2. 11:08
 7/11 anonim ***** válasza:

Ezzel az a baj, hogy végtelen mínusz végtelen van benne, amivel nem tudunk mit kezdeni.

Gyöktelenítsd a számlálót gyök(akármi) + gyök(valami) -vel.

Majd írd le, hogy mire jutottál.

2017. jan. 2. 11:23
 8/11 A kérdező kommentje:
Így gondolkodtam: [link] . :)
2017. jan. 2. 11:37
 9/11 anonim ***** válasza:
Jó lett, csak a végét még egyszerűsítheted, 1/(2*gyök(3))-ra
2017. jan. 2. 11:48
 10/11 anonim ***** válasza:

Az elv biztosan jó, én nem találtam benne hibát, szóval ez így valószínűleg jó is.


Egyébként az 5-tel való osztás megfelel az (1/5)-del való szorzásnak, ezért ki lehet emelni úgy, hogy (1/5)*lim(), és nem lesz akkor útban (egyébként sincs, de így kevesebbet kell írni és kisebb számokkal kell számolni).

2017. jan. 2. 11:51
1 2