Függvény határértékének a kiszámításában szeretnék segítséget kapni, valaki segítene?

Adott az alábbi függvény: [link] . Konjugáltjával beszoroztam, kaptam egy teljesen egyszerűnek látszó függvényt, azonban a sinx^2 bezavar. Valaki segítene a megértésében. A határértéke amúgy 162. Előre is köszönöm!

2017. márc. 24. 11:23
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

A konjugálttal való bővítés után a számlálóban lesz sin^2(3x), a nevezőben meg x^2 (mindez megszorozva egy csomó mindennel, amivel nem lesz gond, mert csak be kell helyettesíteni x=0-t).

Ezzel a résszel külön foglalkozunk, és megpróbáljuk a sinx/x->1 határértékre visszavezetni. Itt nyilván ennek a négyzete tud megjelenni, úgy, hogy x helyére 3x van írva. Tehát úgy alakítjuk, hogy a

(sin(3x)/3x)^2 = sin^2(3x) / 9x^2

jelenjen meg. Tehát bővítünk 9-cel, a

sin^2(3x) / 9x^2

határértéke 1, az összes többibe pedig behelyettesítjük a 0-t, és tényleg 162 jön ki.

2017. márc. 24. 13:59