Anal1, határértékszámításos feladatok. Mi a megoldás?


Üdv!


[link]


A g, és a i, feladatot sikerült megoldani gond nélkül. Azonban a h) és a j) feladatoknál nem jutok semmire. Tudnátok segíteni ebben egy kicsit, hogy mik a lépések a megoldás folyamán??


Előre is köszönöm szépen!



#anális #analízis #Lim #GAMF #limes határérték #végtelenbe
2017. nov. 4. 10:31
 1/3 anonim ***** válasza:

h) Az ilyen gyökös kifejezéseknél rendszerint megoldás, hogyha bővítjuk valamelyik azonosság alapján; itt az (a+b)*(a-b)=a^2-b^2 azonosságot érdemes kihasználni, tehát ezt érdemes szorozni gyök(2x+gyök(x))+gyök(2x-gyök(x))-szel, ekkor a kifejezésből a fenti azonosság szerint:


(gyök(2x+gyök(x)))^2-(gyök(2x-gyök(x)))^2 = 2x+gyök(x)-(2x-gyök(x)) = 2x+gyök(x)-2x+gyök(x)=2*gyök(x) lesz. Hogy a kifejezés ne változzon, a szorzóval el is kell osztani, tehát ennek a kifejezésnek a határértéke kell:


2*gyök(x)/(gyök(2x+gyök(x))+gyök(2x-gyök(x))), egyszerűsítünk gyök(x)-szel:


2/((gyök(2x+gyök(x)))/gyök(x) + (gyök(2x-gyök(x)))/gyök(x)), a gyökvonás azonosságai szerint osztunk:


2/(gyök(2+gyök(x)/x) + gyök(2-gyök(x)/x)), mindkét esetben gyök(x)/x 0-ho tart, így marad:


2/(gyök(2)+gyök(2)) = 2/(2*gyök(2)), egyszerűsítés után 1/gyök(2) marad.


j) Az ilyen típusú feladatnál pedig addig kell variálni, amíg az (1+1/n)^n nem jelenik meg valamilyen formában, mivel ennek tudjuk a határértékét, ami e. Ebben az a nehezítés, hogy (1-1/n)^n alakra tudjuk csak hozni, szóval előbb erről kellene belátni, hogy hova tart; 1/e-hez. Ha ez megvan, akkor gyakorlatilag ugyanúgy megy a történet, mint az i) feladatnál.

2017. nov. 4. 12:36
 2/3 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm, így már sikerült a h-t is megcsinálni, megérteni! Ment a zöld!

A j) kicsit kifejtenéd kérlek? Hogy konkrétan hogy kéne osztani?

2017. nov. 4. 14:34
 3/3 anonim ***** válasza:

Leírtam neked:


[link]

2017. nov. 4. 15:18