Az alábbi tipusú határérték feladatot hogy kell kiszámolni?


Az a problémám vele, hogy a nevezőbe az egyik tag mindig 0 lesz ha elkezdem rendezgetni.


[link]



2017. dec. 2. 20:26
 1/5 anonim ***** válasza:
0%
L'Hospital szabállyal kellene, ha azt engedik használni a ZH-n, ha nem, akkor meg kell találni a két polinom egy közös gyökét és az ahhoz tartozó gyöktényezővel egyszerűsíteni, úgy már nem lesz 0 a neveződ.
2017. dec. 2. 22:57
 2/5 A kérdező kommentje:
L'H val tudom, illetve engedik, csak ez a feladat azok közt van amihez még deriválni se kellene tudni. Polinomokkal meg sehogy se tudtam eddig kihozni.
2017. dec. 2. 23:31
 3/5 A kérdező kommentje:
Továbbá a L'H azért is gázos szerintem, mert alapból nem kritikus a határérték hanem szám/0
2017. dec. 2. 23:39
 4/5 anonim ***** válasza:

Mivel a határérték nem 0/0 vagy végtelen/végtelen alakú, ezért NEM LEHET használni a L'Hospital-szabályt; ha -1-et helyettesítünk, akkor 5/0 alakú lesz a határérték, erről a típusról pedig azt tudjuk, hogy vagy +-végtelen a határértéke, vagy nincs, ezt pedig abból tudjuk kideríteni, hogy megvizsgáljuk a bal és a jobb oldali határértéket.

Érdemes felírni a polinomokat szorzatalakban, ehhez a gyökeikre van szükség:


2x^2-x+6=0, ennek nincs valós gyöke, így nem tudjuk felírni szorzatalakban. Ami viszont nem baj, mivel csak az előjelére lesz szükségünk. Mivel nincs gyöke, és x=-1 esetén 5-öt vesz fel, ezért mindenhol pozitív lesz az előjele.


-x^2-2x-1=0, ennek kétszeres gyöke a -1, tehát -(x+1)^2 alakban írható fel. Erről azt kell tudnunk, hogy az x=-1-et kivéve mindenhol negatív a függvényérték.


Az előzőek miatt a bal és a jobb oldali határérték is -végtelen lesz, tehát a függvény határértéke az x=-1 helyen -végtelen.

2017. dec. 2. 23:42
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2017. dec. 3. 09:46