Egy sorozat határértékét hogyan lehet definíció alapján bizonyítani?


Például:

{an}

n=1


an=5n/(n+3)


A ∞ jel a felső indexben, az n=1 pedig alsó indexben van.



2017. okt. 22. 20:38
 1/4 A kérdező kommentje:

Pontosabban úgy szól a feladat, hogy: Adja meg a sorozat határértékét és állítását bizonyítsa a definíció alapján.

Odáig megvagyok, hogy a határértéket meghatároztam (5) viszont nem tudom hogyan tovább.

2017. okt. 22. 20:52
 2/4 anonim ***** válasza:
72%

"definíció alapján bizonyítani" Én így gondolom:

https://www.youtube.com/watch?v=GbUWxxi3rz4

2017. okt. 22. 20:58
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Határérték definíciója:

"A szám a sorozat határértéke, ha minden ε>0 esetén létezik olyan N természetes szám, melyre minden n>N esetén |xn – A| < ε."


A definíció szerinti bizonyítás azt jelenti, hogy adott ε-hoz meg kell mondani, mi a nagy N.


5n/(n+3) = (5n+15 - 15) /(n+3) = 5 - 15/(n+3)


Megsejtjük, hogy a sorozat határértéke 5, A=5.

Ahhoz, hogy ezt bizonyítsuk meg kell keresni az N-t.


|xn – A| < ε

|xn-A| = 15/(n+3), azaz


15/(n+3) < ε

Átrendezve:


(15/ε - 3) < n


Vagyis N választható [15/ε - 3]+1 = [15/ε - 2] -nek ([]: egészrész)


Helyettesítsük vissza:


minden n>[15/ε - 2]-re:


|xn – A| = 15/(n+3) < 15/([15/ε - 2]+3)= 15 / ([15/ε+1]) < 15 / (15/ε) = ε


15 / ([15/ε+1]) < 15 / (15/ε), mert

[15/ε+1] >= 15/ε, ha a nevezőbe kisebb számot írunk a tört értéke nő.


Mivel bármely ε-hoz található ilyen N szám, így az 5 valóban határértéke a sorozatnak.

2017. okt. 22. 21:17
 4/4 anonim ***** válasza:

Egy másik lehetőség; vegyük a határérték egy € környezetét, vagyis most csak azokra a tagokra koncentrálunk, amelyek 5+€ és 5-€-ban vannak benne. Ha van olyan tag, amely után az összes többi tag ebbe az intervallumba esik, akkor tényleg 5 a határérték, tehát ezt az egyenlőtlenséget kell megoldani:


5-€ <= 5n/(n+3) <= 5+€, ha ebből kivnjuk az 5-öt:

-€ <= 5n/(n+3) -5 <= €, ezzel visszajutottunk az előbbi hozzászólásban levezetett egyenlőtlenséghez, viszont máshonnan indultunk.

2017. okt. 23. 00:13